ZUS szykuje się do obsługi dodatkowych klientów

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Monika Kiełczyńska

ZUS szykuje się do obsługi dodatkowych klientów

Monika Kiełczyńska

Emerytura to prawo, a nie obowiązek. Porozmawiaj z doradcą i zdecyduj, kiedy przejść na emeryturę.

W październiku 2017 r. wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Do tego czasu obowiązują jeszcze przepisy, zgodnie z którymi powszechny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest równy i wynosi 67 lat.

Nie zawsze tak było. Do stycznia 2013 r. kobiety i mężczyźni mieli zróżnicowany wiek emerytalny, który wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Podwyższenie wieku emerytalnego od 1 stycznia 2013 r. do 67 roku życia nie nastąpiło od razu, lecz było wprowadzane stopniowo. Proces dojścia do powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 67 lat miał zakończyć się dla mężczyzn w 2020 r., a dla kobiet w 2040 r.

Gdyby więc ktoś zdecydował się na złożenie wniosku o emeryturę w tym miesiącu, tj. lipcu 2017 r., to aby nabyć prawo do emerytury musiałby urodzić się najwcześniej - w przypadku kobiet - w maju 1956 r. i ukończyć 61 lat i 2 miesiące. W przypadku mężczyzn musiałby najwcześniej urodzić się w maju 1951 r. i ukończyć w lipcu wiek 66 lat i 2 miesiące.

Więcej wniosków o emeryturę w ZUS

Przywrócenie od października 2017 r. poprzednio obowiązującego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - spowoduje, że w całym kraju, w jednym czasie, o emeryturę wystąpić będzie mogło dodatkowo ponad 331 tys. osób.

Poza osobami, które w październiku i później będą kończyły lata obniżonego wieku emerytalnego, z wnioskami mogły będą wystąpić osoby, które przed październikiem ukończyły już 60 lat - kobiety i 65 lat - mężczyźni, ale z uwagi na obowiązywanie przepisów podwyższających wiek emerytalny nie mogły wcześniej starać się o emeryturę.

Nowa usługa - doradca emerytalny w ZUS

Zważywszy na prognozowany wzrost liczby wniosków o emeryturę, które można już będzie składać od września, ZUS podjął wiele działań, by przygotować się do wzmożonej pracy. Z jednej strony przygotowania obejmowały zmiany algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym, z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu - już od lipca - we wszystkich placówkach ZUS pojawi się prawie 600 doradców emerytalnych.

Doradca emerytalny- pilotaż

Usługa doradcy emerytalnego to nowy projekt ZUS, który już w trakcie pilotażu przeprowadzonego w maju w dwóch Oddziałach ZUS (w Zabrzu i II Oddział w Warszawie) spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem potencjalnych emerytów.

Celem pilotażu było szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku będą mogli skorzystać z emerytury z tytułu obniżonego wieku emerytalnego.

Podczas pilotażu zbierane były opinie o usłudze. Klienci byli proszeni o wypełnienie ankiety. Z prawie tysiąca ankietowanych, 97 proc. badanych pozytywnie oceniło pomoc doradcy i sposób przekazywania informacji. W czasie pilotażu, z usług doradcy skorzystało w sumie ponad 6 tys. osób. Doradcy wykonali obliczenia na kalkulatorze emerytalnym dla 2,7 tys. osób. Na pytanie w ankiecie, czy wyliczenie prognozowanej kwoty emerytury wpłynie na Twoją decyzję o przejściu na emeryturę w kolejnych latach, twierdząco odpowiedziało 23 proc. ankietowanych.

ZUS szykuje się do obsługi dodatkowych klientów

W czym może pomóc doradca

Doradca wyjaśni klientom - potencjalnym emerytom - od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy, przy pomocy specjalnego narzędzia tj. kalkulatora emerytalnego, wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej. To zaś oznacza, że klient będzie mógł zapytać doradcę, jaka będzie prognozowana wysokość emerytury w chwili, kiedy osiągnie powszechny wiek emerytalny i w tym samym momencie będzie chciał przejść na emeryturę.

Klient będzie także mógł zapytać, jaka będzie prognozowana wysokość emerytury, jeśli zdecyduje się jeszcze popracować przez rok czy przez dwa lata i dopiero wówczas przejść na emeryturę. Takie informacje z pewnością pomogą ubezpieczonym podjąć świadomą decyzję o tym, kiedy zrezygnować z pracy i złożyć wniosek o emeryturę. Pamiętajmy, że im dłużej pracujemy, tym wyższa będzie podstawa obliczenia emerytury i niższa średnia dalszego trwania życia, przez którą dzieli się zwaloryzowany kapitał początkowy i składki zapisane na koncie. Z prostych zasad matematyki wynika więc, że im dłuższy okres zatrudnienia, tym wyższa późniejsza emerytura.

Doradca udzieli zainteresowanym wszelkich wyjaśnień w indywidualnych sprawach dotyczących przyznawania emerytury, pomoże przy wypełnieniu wniosków i formularzy, dokona przeglądu skompletowanych dokumentów.

Dlaczego warto mieć ustalony i przeliczony kapitał początkowy?

Wysokość emerytury obliczana według nowych zasad zależy od opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego i średniego dalszego trwania życia. Kapitał początkowy to dla osób przechodzących obecnie na emeryturę znacząca część ich przyszłego świadczenia.

Żeby obliczyć wysokość kapitału początkowego, nie trzeba czekać do samej emerytury. Można zrobić to już teraz. Jest to szczególnie istotne dla osób, które jeszcze w tym roku będą chciały skorzystać z prawa do emerytury z tytułu obniżonego wieku emerytalnego. Dobrze mieć obliczony, a nawet przeliczony kapitał początkowy już w chwili wizyty u doradcy emerytalnego. Dzięki ustalonemu i przeliczonemu kapitałowi, wyliczenia kwoty prognozowanej emerytury będą zdecydowanie bardziej miarodajne miarodajne i pozwolą na podjęcie decyzji o przejściu na emeryturę we właściwym czasie.

Kapitał początkowy dotyczy stażu ubezpieczeniowego zgromadzonego przed 1999 r. Jeżeli osoba, której do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego zostało nie więcej niż 12 miesięcy, nie ma jeszcze skompletowanych dokumentów do obliczenia kapitału, to najwyższy czas. by się za to zabrać.

Jak umówić się do doradcy

Aby skorzystać z usług doradcy, należy udać się do jednostki ZUS, na dyspenserze/biletomacie wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.

Osoby, które mają założony profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS, będą mogły umówić się z doradcą na konkretny dzień i godzinę. Nie będą wówczas musiały oczekiwać na usługę. Dodajmy, że osoby, które mają profil na PUE ZUS, podpis elektroniczny i naliczony kapitał początkowy, będą mogły także elektronicznie wysłać wniosek o emeryturę, bez konieczności osobistego przychodzenia do ZUS.

Pierwsze wnioski o emeryturę z tytułu obniżonego wieku mogą w każdej formie - elektronicznej czy pisemnej - wpływać do ZUS już od 1 września 2017 r. Wniosek o emeryturę można bowiem składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wcześniej jednak, bo już w wakacje (od lipca) zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sale obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych.

Monika Kiełczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.