ZUS: Jak się starać o bezpłatną rehabilitację?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Milena Kochanowska

ZUS: Jak się starać o bezpłatną rehabilitację?

Milena Kochanowska

Kto może rehabilitować się z ZUS-em i na jakich zasadach? Wyjaśnia Joanna Jerzycka z I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu?

Jakie schorzenia obejmuje rehabilitacja z ZUS?
ZUS zapewnia bezpłatną rehabilitację leczniczą schorzeń: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, narządu głosu, psychosomatycznych oraz po operacji nowotworu gruczołu piersiowego.

Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja?
Mogą się o nią starać osoby, które w wyniku choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy i jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. Nie mogą się więc o nią ubiegać osoby będące na rencie przyznanej na stałe oraz niepracujący emeryci.

Kto może skorzystać z rehabilitacji?
Jeżeli podlegamy ubezpieczeniom społecznym - nieważne czy pracujemy, czy też pobieramy zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, w razie potrzeby możemy zgłosić się do ZUS-u z wnioskiem o skierowanie nas na bezpłatny turnus rehabilitacyjny.

Czy każdy cierpiący na dane schorzenie ma taki sam program rehabilitacji?
Nie, dla każdego ustalany jest indywidualny program jej przebiegu. Program rehabilitacji, na przykład w zakresie schorzeń narządu ruchu obejmuje, poza różnymi formami rehabilitacji fizycznej także rehabilitację psychologiczną, edukację zdrowotną, naukę zasad zdrowego żywienia oraz promocję zdrowia.

Jak się starać o rehabilitację?
Wniosek wypisuje lekarz prowadzący leczenie, a my składamy go w placówce ZUS-u. Trafia on do lekarza orzecznika, który wydając orzeczenie ostatecznie decyduje o tym, czy rehabilitacja jest nam niezbędna.

Ile trwa re habilitacja i jak długo się na nią czeka?
Już po około dwóch miesiącach od złożenia wniosku, możemy wyjechać na turnus rehabilitacyjny który średnio trwa 24 dni.

Czy trzeba być na zwolnieniu lekarskim, by móc skorzystać z rehabilitacji leczniczej?
Nie, ale jeśli potrzebujemy zwolnienie lekarskie na czas rehabilitacji, wystawi nam je ośrodek, do którego pojedziemy na leczenie.

Czy pacjent pokrywa jakieś koszty?
ZUS pokrywa pełne koszty programu rehabilitacji: całodobową opiekę medyczną, zabiegi lecznicze, wyżywienie i zakwaterowanie. Zakład zwraca również koszty podróży z miejsca naszego zamieszkania do ośrodka i z powrotem, ale tylko równowartość biletu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Gdzie skieruje nas ZUS?
ZUS współpracuje obecnie z kilkudziesięcioma ośrodkami rehabilitacyjnymi w całej Polsce. Między innymi w: Gościmiu koło Gorzowa Wielkopolskiego, Ciechocinku, Inowrocławiu, Połczynie Zdroju, Aleksandrowie Kujawskim, Uniejowie, Świeradowie, Polanicy i Dziwnówku.

Czy żeby skorzystać z rehabilitacji trzeba wyjechać do sanatorium?
Nie. ZUS kieruje osoby nie tylko na rehabilitację poza miejscem zamieszkania. Poznaniacy mają możliwość rehabilitacji w ośrodku w Poznaniu. ZUS kieruje tutaj osoby ze schorzeniami narządu ruchu i układu krążenia, by mogły rehabilitować się w trybie ambulatoryjnym.

Milena Kochanowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.