Zrób sobie sam muzealną wystawę obrazów

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Dziennik Łódzki

Zrób sobie sam muzealną wystawę obrazów

Dziennik Łódzki

Muzea nie zawsze pokazują to, co chciałbyś zobaczyć? Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi daje zatem szansę współtworzenia nowej wystawy.

Kurator sztuki, zajmujący się przygotowywaniem wystaw, to zawód wymagający dużej wiedzy, wieloletnich przygotowań i niemałej wyobraźni. Dzięki projektowi „Jak to widzisz?”, realizowanemu w łódzkim Muzeum Pałac Herbsta, każdy może spróbować swoich sił w tej roli. I zaskoczyć profesjonalistów.

Wystawę, która będzie konsekwencją pracy zespołu Działu Sztuki Dawnej i Edukacji Muzeum Pałac Herbsta reprezentowanego przez Joannę Jaśkiewicz i Katarzynę Kończal, stworzą widzowie. Na stronie internetowej jaktowidzisz.palac-herbsta. org.pl zaprezentowanych zostało sto obrazów z kolekcji Muzeum, spośród których należy wybrać pięć dzieł. Głosowanie (ankiety można wypełniać także w siedzibie Muzeum Pałac Herbsta przy ul. Przędzalnianej 72) trwa do 13 sierpnia, na wystawie - wernisaż zaplanowano na 7 grudnia - pokazanych zostanie około 30-40 prac, które zdobędą najwięcej głosów. Warto podkreślić, iż część z nich to dzieła rzadko prezentowane publiczności. A do wyboru są obrazy malarzy takich, jak Olga Boznańska, Jan Matejko, Jacek Malczewski.

- Pomysł wziął się z czystej ciekawości - zapewniają Joanna Jaśkiewicz i Katarzyna Kończal. - Chciałyśmy się przekonać, co podoba się widzom, co chcieliby oglądać. Już początek głosowania przyniósł zaskakujących liderów.

Co ciekawe, zabawy nie trzeba kończyć na głosowaniu - zainteresowani mogą bardziej zaangażować się w projekt i poznać codzienność muzeum, zostając współkuratorem wystawy. Najpierw należy jednak stworzyć tekst, w którym umotywujemy swój wybór. Spośród nadesłanych tekstów jury wybierze najciekawsze, a ich autorzy nagrodzeni zostaną zaproszeniem do zespołu kuratorskiego, który zadecyduje o ostatecznym kształcie wystawy, teksty zaś znajdą się w broszurze to-warzyszącej ekspozycji. Zespół kuratorski będzie spotykał się przez całą jesień, wspólnie pracując nad kształtem wystawy. Pozwoli to poznać kulisy pracy w muzeum oraz proces powstawania ekspozycji.

- Naszym celem jest jednak również przybliżenie łodzianom kolekcji Muzeum, bo nie wszyscy mają świadomość, jakie obrazy się w niej znajdują - dodaje Joanna Jaśkiewicz.

Obrazy zaproponowane w plebiscycie to dzieła polskich malarzy z XIX i początku XX wieku. - W kolekcji Muzeum jest wiele znakomitych dzieł najwybitniejszych malarzy tego okresu. Część prac pochodzi ze zbiorów łódzkich fabrykantów, inne to muzealne zakupy. Widzowie bywają zaskoczeni, że właśnie takie obrazy są tutaj do obejrzenia - wyjaśnia Katarzyna Kończal.

Projekt „Jak to widzisz?” to nie tylko przygotowanie wystawy. W czasie trwania plebiscytu Muzeum zaplanowało m.in. cykl spotkań ze znanymi osobami związanymi z Łodzią, które opowiedzą o wybranych przez siebie obrazach. Spotkania są punktem wyjścia do rozmowy o sztuce, w którą organizatorzy pragną zaangażować wszystkich obecnych. Goście nie są związani ze sztukami plastycznymi, ich wybory mogą więc być tym bardziej interesujące. Cykl rozpoczął senator Ryszard Bonisławski. 12 lipca w Muzeum gościć będzie Michał Słodowy z zespołu KAMP!, 26 lipca - Łukasz Lach z grupy L.Stadt,2 sierpnia - piosenkarka Kasia Popowska. Bilet na spotkanie kosztuje złotówkę.

Plebiscyt dostępny jest także dla osób z dysfunkcją wzroku. Ankietę z audiodeskrypcją można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Pałac Herbsta.

- Wsłuchujemy się w głosy naszych gości, ideą tego wydarzenia jest właśnie dialog z publicznością. Same też inaczej spojrzałyśmy na obrazy, które widziałyśmy przecież wiele razy - zapewniają organizatorki wystawy. Pozostaje zaprosić miłośników malarstwa do odkrywania kolekcji Muzeum. I stworzenia nowego układu jej prezentacji.

http://jaktowidzisz.palac-herbsta.org.pl/
http://palac-herbsta.org.pl/wydarzenie-357-jak_to_widzisz.html
https://www.facebook.com/events/218656478934748/?event_time_id=218656492268080
https://www.facebook.com/events/348492172342706/

Dziennik Łódzki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.