Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zofia Kossak przekonywała, że życia nie wolno zatruwać nienawiścią

Czytaj dalej
Teresa Semik

Zofia Kossak przekonywała, że życia nie wolno zatruwać nienawiścią

Teresa Semik

Po raz pierwszy na grobie Zofii Kossak pojawił się biało-czerwony wieniec od prezydenta RP. Pisarka zmarła 50 lat temu i pamięć o niej pokryła się pajęczyną. Szkoda, bo jej patriotyzm wciąż może być dla nas drogowskazem. Odważna, niezłomna i dobra jak anioł.

Spoczywa w Górkach Wielkich w Beskidzie Śląskim, dokąd po rewolucji bolszewickiej przeniosła się z Wołynia z dwójką synów. Na Kresach utraciła męża, majątek, pamiątki rodzinne. W latach międzywojennych jej twórczość biła rekordy popularności.

Gdy przyszła kolejna zawierucha, Zofia Kossak w okupowanej Warszawie do ratowania Żydów angażowała córkę i syna. W prasie podziemnej pisała, że nie można oszczędzać własnych dzieci, gdy codziennie inne matki opłakują najboleśniejszą stratę. - Którą z matek stać na takie słowa? - pyta prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz UŚ.

Zofii Kossak poświęcona była konferencja zorganizowana w Katowicach przez Bibliotekę Śląską i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Opolu. Okazją do wspomnień jest także stulecie Niepodległej. Życie i twórczość pisarki było przeniknięte troską o Polskę.

Pochodziła z rodziny ziemiańskiej, z malarskiej dynastii Kossaków, wpisanej w naszą wielką tradycję. Jej dziadkiem był Juliusz Kossak, stryjem Wojciech Kossak, kuzynem Jerzy Kossak. Z Krakowa przyjeżdżały do Górek Wielkich kuzynki literatki: Magdalena Samozwaniec, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. To na ziemi śląskiej Zofia Kossak odbudowała dom, który utraciła na Wołyniu i opłakała w „Pożodze”. Stała się częścią beskidzkiego krajobrazu. Tu urodziła dwójkę kolejnych dzieci: Witolda i Annę. Stworzyła dom otwarty, gościnny, który odwiedzili Melchior Wańkowicz, Aleksander Kamiński i potem umieścił pierwszą scenę „Kamieni na szaniec” w tej właśnie wsi.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.