Złoci polscy siatkarze związali się ze Skrą Bełchatów

Czytaj dalej
Fot. Aneta Zurek
Anna Gronczewska

Złoci polscy siatkarze związali się ze Skrą Bełchatów

Anna Gronczewska

Polacy po raz drugi zostali mistrzami świata w siatkówce. Złote medale przywieźli z Turynu trzej siatkarze PGE Skry Bełchatów - Grzegorz Łomacz, Artur Szalpuk i Jakub Kochanowski. A Bartosz Kurek, najlepszy zawodnik mistrzostw, był wiele lat związany z bełchatowskim klubem.

Bartosz Kurek w sierpniu skończył trzydzieści lat. Urodził się w Wałbrzychu, ale dzieciństwo i młodość spędził w Nysie. Jego tata Adam był siatkarzem tamtejszej Stali. Ma na swym koncie też 84 mecze w reprezentacji Polski. Dziś pracuje w Nysie jako strażak. To właśnie dzięki tacie Bartek poszedł na pierwszy siatkarski trening. Miał wtedy 8 lat. Jednocześnie trenował także koszykówkę. Podobno w grę w kosza też był niezły. Ostatecznie postawił na siatkówkę.

- W życiu nie widziałem chłopaka aż tak zdeterminowanego do osiągnięcia sukcesu - grania w siatkówkę na najwyższym poziomie - opowiadał o swym wychowanku Roman Palacz, pierwszy trener Bartka ze Stali Nysa.- Wszystko temu podporządkował. To był facet, który pierwszy przychodził na trening i ostatni z niego wychodził

Miał 16 lat, był chudy i prawie dwa metry wzrostu. Trenerzy zauważyli, że ma wielki talent. Jako 16-latek zadebiutował u boku ojca Adama w ekstraklasie, w meczu z Kędzierzynem-Koźle. Choć stało się to trochę przez przypadek. Jeden z kolegów doznał kontuzji i Bartek musiał go zastąpić. I właśnie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle była jego pierwszym wielkim klubem. Grał w nim trzy lata. W międzyczasie zdobył Mistrzostwo Europy Juniorów. I został wybrany najlepszym atakującym tego turnieju. W 2007 roku zadebiutował w reprezentacji Polski seniorów.

Kurka droga przez mękę

Rok później został siatkarzem Skry Bełchatów. Grał w tym klubie przez cztery lata. Ze Skrą zdobył między innymi trzy razy mistrzostwo Polski. W 2012 roku reprezentacja Polski wygrała Ligę Światową i to właśnie Bartka wybrano na najlepszego gracza tej imprezy. W telewizji co rusz pokazywano reklamę, w której Bartek występował ze swym młodszym bratem Kubą. Tak jak inni reprezentanci Polski nie przywiózł medalu z olimpiady w Londynie, ale świetna gra sprawiła, że został siatkarzem Dynama Moskwa. Rosji jednak nie podbił. Powodem była kontuzja, której doznał już w drugiej kolejce rosyjskiej ligi. Z Rosji przeniósł się do Włoch. Przez dwa lata był siatkarzem Lube Banca Mace-rata. Z tym klubem zdobył mistrzostwo Włoch, ale znów nie zrobił furory. Na dodatek w 2014 roku Stefan Antiga nie zabrał go na rozgrywany w Polsce siatkarski mundial. Zdobyty w Turynie złoty medal mistrzostw świata miał dla Bartka szczególny smak.

Czytaj o siatkarzch związanych z województwem łódzkim i Skrą Bełchatów 

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.