Zgłoś się do badań i poznaj swój wiek biologiczny wyznaczony na podstawie badań DNA.

Czytaj dalej
Alicja Zboińska

Zgłoś się do badań i poznaj swój wiek biologiczny wyznaczony na podstawie badań DNA.

Alicja Zboińska

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego biorą udział w projekcie, dzięki któremu wkrótce będzie można przewidzieć ryzyko przedwczesnego i późnego starzenia się. Do udziału w badaniach mogą zgłaszać się łodzianie, którzy skończyli 30 lat.

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Program realizuje konsorcjum czterech jednostek, w tym Uniwersytet Łódzki, Jagielloński, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - wymienia prof. Aneta Sitek z Katedry Antropologii UŁ, która nadzoruje badania ze strony naszej uczelni. - W Łodzi chcemy przebadać 300 osób, które mają skończone 30 lat. Do tej pory zgłosiło się 50 osób, mamy jeszcze wolnych 250 miejsc.

Celem badania jest znalezienie markerów genetycznych i epigenetycznych (zmiany zachodzące w genomie niezależnie od zmian w sekwencji DNA). Pozwoli to przewidzieć ryzyko przedwczesnego starzenia się, w tym pojawienia się wczesnego łysienia, zmarszczek, a także późnego starzenia się.

Badanie trwa 30-40 minut, polega na pobraniu krwi oraz wymazu z błony śluzowej jamy ustnej, a także wykonaniu zdjęć i skanu twarzy i głowy. Pacjenci otrzymują dodatkowo bezpłatne badanie hormonu TSH (w kierunku tarczycy), analizę składu ciała, a także oznaczenie wieku biologicznego, który może różnić się od wieku kalendarzowego.

Chętni powinni zgłosić się telefonicznie do poradni MelissaMed z Łodzi, w której prowadzone są badania. Dzwonić można pod numery: 42 636 69 45 lub 505 905 200. Informacji na temat badań udziela natomiast prof. Aneta Sitek pod numerem 502 337 149.

Prof. Sitek prosi, by chętni zgłaszali się jak najszybciej. Nie wiadomo bowiem, jak rozwinie się sytuacja związana z koronawirusem i czy późną jesienią możliwe będzie prowadzenie tego typu badań.

Pozostało jeszcze 2% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.