Zdrowie menedżera - osiem prostych zasad, które możesz wprowadzić w życie od dzisiaj

Czytaj dalej
Magdalena Dzikiewicz-Polak

Zdrowie menedżera - osiem prostych zasad, które możesz wprowadzić w życie od dzisiaj

Magdalena Dzikiewicz-Polak

Menedżer to rola bardzo wymagająca. Na głowie masz wciąż ważne projekty, naglące terminy, spotkania z pracownikami, z szefem, z klientami, którzy często oczekują niemożliwego. Nawet jeśli kochasz to, co robisz i wspaniale się w tym odnajdujesz, poziom stresu, na jaki się narażasz każdego dnia, jest zdecydowanie większy niż w sytuacji, gdy czekasz, aż się poruszy spławik, łowiąc ryby.

Za stres w organizmie odpowiada hormon zwany kortyzolem. Jest on związany z naturalną reakcją na zagrożenie „uciekaj lub walcz”. Jak zobaczysz w lesie niedźwiedzia - to niezwykle pomocna strategia. Jeśli jednak takie skoki kortyzolu zdarzają się w kółko niemal codziennie, powodują przemęczenie organizmu, podupadanie na zdrowiu i przyspieszają proces starzenia.

Co zrobić, aby to zbalansować, być zaangażowanym w pracę, pełnym energii, kreatywnych pomysłów i przy okazji również pełnym zdrowia?

Stosuj te 8 prostych zasad:

Pij wodę

Codziennie stawiaj na swoim biurku 1,5-litrową butelkę dobrej wody niegazowanej. I pij ją jak najczęściej, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia. Niech to stanie się Twoim nawykiem. W ten sposób nawodnisz organizm i wypłuczesz zalegające w nim toksyny.

Kawa rano, kąpiel magnezowa wieczorem

Pijesz kawę? Naucz się doceniać jej prawdziwy smak. Zrezygnuj z mleka i cukru. Kawa sama w sobie nie jest wcale taka zła, ale wypłukuje magnez. Wieczorem, aby uzupełnić jego niedobory, weź ciepłą kąpiel z dodatkiem chlorku magnezu, przez skórę magnez wchłania się idealnie. Odstresuje, rozluźni i zapewni dobry sen.

Unikaj przetworzonej żywności

Zrezygnuj z przetworzonej żywności, kolejny batonik wcale nie zaspokoi Twojego głodu, przyczyni się tylko do skoku poziomu cukru we krwi, a zaraz potem poczujesz jeszcze większe zmęczenie. Unikaj rafinowanych olejów, bo przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w organizmie.

Wybieraj naturalne pokarmy

Zabieraj do pracy zdrowe przekąski. Pokrojona papryka, marchewka, ogórek, awokado, pomidor - nawet nie zauważysz, kiedy to schrupiesz. Ugotowane jajka na twardo od szczęśliwej kury dostarczą niezwykle potrzebnych mózgowi witamin z grupy B. Aby uzupełnić wapń i magnez, zjadaj orzechy, migdały, pestki dyni, pestki słonecznika. Teraz jest sezon na czereśnie - zapewnią Ci potas, jod, witaminy A i C.

Ruszaj się

Ruch jest ważny nie tylko dla Twojej sylwetki, ale również dla Twojej psychiki. Jak uprawiać sport, gdy nie masz na to czasu ani siły? Wykorzystuj do tego każdą okazję - popsuł ci się samochód, pojedź do pracy na rowerze. Nie przyjechał tramwaj - idź na piechotę. W biurowcu nie używaj wind, tylko schodów. W firmie nie dzwoń do kolegi piętro wyżej, tylko przejdź się do niego. A jak rozmawiasz przez telefon, nie siedź przy biurku, idź na spacer. Twoje myśli będą wtedy jaśniejsze.

Jeśli nie słońce, to witamina D3

Jeśli spędzasz ponad osiem godzin dziennie w zamkniętym pomieszczeniu bez dostępu do słońca, to z pewnością masz niedobory witaminy D3. To jedna z najważniejszych witamin, odpowiada nie tylko za zdrowe kości i odporność, ale także za zdrowe serce, zapobiega stanom zapalnym i chorobom autoimmunologicznym. Zacznij zażywać witaminę D3 i bierz ją zawsze razem z K2, która kieruje wapń do kości zamiast do żył.

Zioła adaptogenne

Zioła adaptogenne potrafią niezwykle uspokoić organizm, zmniejszają podatność na lęk, ograniczają poziom kortyzolu i tym samym zmniejszają stres. Do takich ziół należy Ashwagandha, wykorzystywana w ajurwedyjskiej medycynie przez tysiące lat. Warto ją uwzględnić w codziennej diecie.

Kontaktuj się z przyrodą

Każdą wolną chwilę staraj się spędzać na łonie przyrody, w parku, w lesie. To przypomni Ci, że jesteś częścią znacznie większego wszechświata, poprawi Twój nastrój, dotleni i uspokoi.

Wprowadź w życie tych kilka zasad i zostań menedżerem swojego zdrowia.

Magdalena Dzikiewicz-Polak
Ekonomistka i bankowiec z tytułem MBA, a przy tym maratonka i pasjonatka zdrowego odżywiania i alternatywnych metod leczenia, owocowo-warzywna żona i mama dwójki urwisów. Autorka bloga NoemiDemi.com o zdrowym życiu rodziców i dzieci.
Blog Noemi Demi to znacznie więcej niż zwykły blog, to inspiracja do działania, do wyboru tego, co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka, do zamieszania Ci w głowie i do zmian, jeśli się tylko odważysz wprowadzić je w życie.

Magdalena Dzikiewicz-Polak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.