Zbliża się 50. rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego. Będą obchody w kraju

Czytaj dalej
Fot. Filmoteka Narodowa
DP, AIP

Zbliża się 50. rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego. Będą obchody w kraju

DP, AIP

9 stycznia w Katowicach odbędą się obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego. To właśnie w stolicy aglomeracji śląskiej aktor został pochowany.

Zbigniew Cybulski zmarł 8 stycznia 1967 roku we Wrocławiu. W 2017 roku przypada 50. rocznica jego tragicznej śmierci. W Katowicach, gdzie aktor mieszkał w młodości i gdzie został pochowany, obchody rocznicy zaplanowano na 9 stycznia. Rozpoczną się o godz. 13.30 na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza, gdzie znajduje się grób Cybulskiego. Tu złożone zostaną kwiaty, pojawią się poczty sztandarowe katowickich szkół, a Romuald Ardanowski zaśpiewa utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

O godz. 15. w Kinoteatrze Rialto zaplanowano spotkanie wspominkowe z przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami i sympatykami Zbigniewa Cybulskiego, w którym udział weźmie m.in. Daniel Olbrychski, Barbara Krafftówna, Iga Cembrzyńska, Jacek Fedorowicz, Alfred „Alfa” Andrys, Bartosz Gelner, Paweł Lampe i Maciej Jankiewicz. W trakcie spotkania zostanie wyświetlony film „Katowice Zbyszka Cybulskiego” w reżyserii Wojciecha Sarnowicza. Bilety będą w cenie 8 zł.

Następnie uroczystości przeniosą się do Kina Kosmos, gdzie o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z Igą Cembrzyńską i Jackiem Fedorowiczem oraz pokaz filmu „Jowita” (bilety po 8 zł). Pokaz zainauguruje przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego, który będzie miał miejsce w kinie Kosmos w kolejnych dniach, na ekranie zobaczymy filmy: „Kochać”, „Morderca zostawia ślad”, „Jutro meksyk” i „Pociąg”.

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 roku we wsi Kniaże na Pokuciu, gdzie spędził dzieciństwo, przerwane w 1939 roku wybuchem wojny. Z młodszym bratem Antonim przetrwali okupację pod Warszawą, bez rodziców. Po wojnie chłopcy zamieszkali na ziemiach odzyskanych, w Dzierżoniowie.

W 1946 roku na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia Cybulscy spotkali się z rodzicami, którzy cudem odnaleźli się we Francji. Rodzina postanowiła zamieszkać na Górnym Śląsku. Początkowo pomieszkiwali u kuzynostwa w Katowicach na ul. Staromiejskiej. W 1947 roku Zbyszek Cybulski zdał w Dzierżoniowie maturę i wyjechał do Krakowa na studia, tymczasem rodzice znaleźli mieszkanie w kamienicy w Siemianowicach Śląskich, następnie przenieśli się do Katowic na ul. Powstańców Śląskich 36a, gdzie spędzili kolejne lata. Następnym adresem rodziny Cybulskich został plac Grunwaldzki na Koszutce - z mieszkania rozciągał się widok na kino Kosmos. Dziś na placu stoi popiersie aktora, odsłonięte w 2004 roku w Galerii Artystycznej.

Wydarzenia upamiętniające wybitnego aktora przygotowuje też - na dni 8-12 stycznia - Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA - była Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w której Zbyszek Cybulski rozwijał swój wielki talent.

8 stycznia o godz. 17 odsłonięte zostanie popiersie Zbyszka Cybulskiego, wykonane przez Jacka Spychalskiego z CeTA. Zaprezentowany zostanie także film „Pokolenia” Janusza Zaorskiego, który będzie gościem pokazu. To pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, będący historią współczesnej Polski, opowiedzianą za pomocą fragmentów dzieł realizowanych we wrocławskiej WFF. Oprawę muzyczną wydarzenia, które odbędzie się w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego, stanowić będą piosenki związane z aktorem. Całość poprowadzi Wanda Ziembicka-Has.

W dniach 9-12 stycznia w sali kinowej w CeTA odbędzie się przegląd filmów, w których zagrał Zbyszek Cybulski. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Jak być kochaną” czy „Giuseppe w Warszawie”. Każdego dnia prezentowane będą dwa filmy, a pokazy rozpoczynać się będą o godz. 17.30.

„Wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych spełniła ważną funkcję w rozwoju talentu Zbyszka Cybulskiego. To tutaj zagrał jedne z najciekawszych, najbardziej wartościowych artystycznie ról, tu spotkał największych polskich reżyserów. W rocznicę śmierci Cybulskiego chcemy przypomnieć - zwłaszcza młodemu pokoleniu - jego osobę, jego najważniejsze, najbardziej przejmujące kreacje, przede wszystkim te związane z Wrocławiem” - mówi dr Robert Banasiak, dyrektor CeTA.

Wstęp na wrocławskiego wydarzenia będzie bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc należy wcześniej zarezerwować i odebrać wejściówki dostępne na portierni CeTA (ul. Wystawowa 1).

DP, AIP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.