Zbliża się 50. rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego. Będą obchody w kraju

Czytaj dalej
Fot. Filmoteka Narodowa
DP, AIP

Zbliża się 50. rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego. Będą obchody w kraju

DP, AIP

9 stycznia w Katowicach odbędą się obchody 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego. To właśnie w stolicy aglomeracji śląskiej aktor został pochowany.

Zbigniew Cybulski zmarł 8 stycznia 1967 roku we Wrocławiu. W 2017 roku przypada 50. rocznica jego tragicznej śmierci. W Katowicach, gdzie aktor mieszkał w młodości i gdzie został pochowany, obchody rocznicy zaplanowano na 9 stycznia. Rozpoczną się o godz. 13.30 na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza, gdzie znajduje się grób Cybulskiego. Tu złożone zostaną kwiaty, pojawią się poczty sztandarowe katowickich szkół, a Romuald Ardanowski zaśpiewa utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

O godz. 15. w Kinoteatrze Rialto zaplanowano spotkanie wspominkowe z przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami i sympatykami Zbigniewa Cybulskiego, w którym udział weźmie m.in. Daniel Olbrychski, Barbara Krafftówna, Iga Cembrzyńska, Jacek Fedorowicz, Alfred „Alfa” Andrys, Bartosz Gelner, Paweł Lampe i Maciej Jankiewicz. W trakcie spotkania zostanie wyświetlony film „Katowice Zbyszka Cybulskiego” w reżyserii Wojciecha Sarnowicza. Bilety będą w cenie 8 zł.

Następnie uroczystości przeniosą się do Kina Kosmos, gdzie o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z Igą Cembrzyńską i Jackiem Fedorowiczem oraz pokaz filmu „Jowita” (bilety po 8 zł). Pokaz zainauguruje przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego, który będzie miał miejsce w kinie Kosmos w kolejnych dniach, na ekranie zobaczymy filmy: „Kochać”, „Morderca zostawia ślad”, „Jutro meksyk” i „Pociąg”.

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 roku we wsi Kniaże na Pokuciu, gdzie spędził dzieciństwo, przerwane w 1939 roku wybuchem wojny. Z młodszym bratem Antonim przetrwali okupację pod Warszawą, bez rodziców. Po wojnie chłopcy zamieszkali na ziemiach odzyskanych, w Dzierżoniowie.

W 1946 roku na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia Cybulscy spotkali się z rodzicami, którzy cudem odnaleźli się we Francji. Rodzina postanowiła zamieszkać na Górnym Śląsku. Początkowo pomieszkiwali u kuzynostwa w Katowicach na ul. Staromiejskiej. W 1947 roku Zbyszek Cybulski zdał w Dzierżoniowie maturę i wyjechał do Krakowa na studia, tymczasem rodzice znaleźli mieszkanie w kamienicy w Siemianowicach Śląskich, następnie przenieśli się do Katowic na ul. Powstańców Śląskich 36a, gdzie spędzili kolejne lata. Następnym adresem rodziny Cybulskich został plac Grunwaldzki na Koszutce - z mieszkania rozciągał się widok na kino Kosmos. Dziś na placu stoi popiersie aktora, odsłonięte w 2004 roku w Galerii Artystycznej.

Wydarzenia upamiętniające wybitnego aktora przygotowuje też - na dni 8-12 stycznia - Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA - była Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w której Zbyszek Cybulski rozwijał swój wielki talent.

8 stycznia o godz. 17 odsłonięte zostanie popiersie Zbyszka Cybulskiego, wykonane przez Jacka Spychalskiego z CeTA. Zaprezentowany zostanie także film „Pokolenia” Janusza Zaorskiego, który będzie gościem pokazu. To pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, będący historią współczesnej Polski, opowiedzianą za pomocą fragmentów dzieł realizowanych we wrocławskiej WFF. Oprawę muzyczną wydarzenia, które odbędzie się w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego, stanowić będą piosenki związane z aktorem. Całość poprowadzi Wanda Ziembicka-Has.

W dniach 9-12 stycznia w sali kinowej w CeTA odbędzie się przegląd filmów, w których zagrał Zbyszek Cybulski. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Jak być kochaną” czy „Giuseppe w Warszawie”. Każdego dnia prezentowane będą dwa filmy, a pokazy rozpoczynać się będą o godz. 17.30.

„Wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych spełniła ważną funkcję w rozwoju talentu Zbyszka Cybulskiego. To tutaj zagrał jedne z najciekawszych, najbardziej wartościowych artystycznie ról, tu spotkał największych polskich reżyserów. W rocznicę śmierci Cybulskiego chcemy przypomnieć - zwłaszcza młodemu pokoleniu - jego osobę, jego najważniejsze, najbardziej przejmujące kreacje, przede wszystkim te związane z Wrocławiem” - mówi dr Robert Banasiak, dyrektor CeTA.

Wstęp na wrocławskiego wydarzenia będzie bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc należy wcześniej zarezerwować i odebrać wejściówki dostępne na portierni CeTA (ul. Wystawowa 1).

DP, AIP

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.