Zbiorowa histeria czy wielkie zagrożenie: Fakty i mity o smogu

Czytaj dalej
Kamila Rożnowska

Zbiorowa histeria czy wielkie zagrożenie: Fakty i mity o smogu

Kamila Rożnowska

Zaczęło się: miasta regionu znów spowija smog. Co jest w powietrzu i czy trzeba się bać - mówią Andrzej Szczygieł z Woj. Inspektoratu Ochrony Środowiska i prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca

1. Miasta Śląska i Zagłębia są najbardziej zanieczyszczone w Polsce.
FAKT. W województwie śląskim jakość powietrza w sezonie grzewczym, czyli od października do kwietnia, jest rzeczywiście gorsza niż na innych obszarach kraju. To wynika z kilku przyczyn. Mamy największą w skali kraju gęstość zaludnienia, co przekłada się na zwartą zabudowę mieszkaniową i bliskość kominów z domków jednorodzinnych lub wielorodzinnych, ale z indywidualnymi paleniskami. Do września 2017 w woj. śląskim był najłatwiejszy dostęp do paliw najgorszej jakości (jak muły czy flotokoncentraty), z racji ich produkcji przez kopalnie znajdujące się przede wszystkim u nas. Mamy też zróżnicowane ukształtowanie terenu i dużo obszarów o złym przewietrzaniu, zwłaszcza w południowej części województwa śląskiego.

2. Większy smog jest w mieście niż na wsi.
MIT. Główną przyczyną złej jakości powietrza jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych. Najgorsza jest tam, gdzie mamy dominację indywidualnej, zwartej zabudowy mieszkaniowej, czyli w mniejszych miejscowościach, a w dużych miastach w rejonach, gdzie jest zabudowa indywidualna lub wielorodzinna, ale z indywidualnym ogrzewaniem budynków. Podczas sezonu grzewczego w małych miejscowościach jakość powietrza jest bardzo często znacznie gorsza niż w większych miastach.

3. W górach jest najczystsze powietrze.
FAKT. Ale w wyższych partiach, gdzie nie ma domów. Z reguły jest tu też lepsze przewietrzanie, często wieją silne wiatry, sprzyjające dobrej jakości powietrza. Mówimy o górach, a nie o zabudowanych dolinach, gdzie spaliny z palenisk domowych są bardzo często na wysokim poziomie, a otaczające szczyty zatrzymują je do czasu poprawy warunków meteorologicznych (jak wiatr, deszcz).

4. Smog był od lat.
FAKT. To prawda, że smog był...

W dalszej części dowiesz się m.in. czy współczesny smog jest mniej szkodliwy niż ten z lat 70. - 80

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Kamila Rożnowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.