Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zbadają XII LO w Łodzi. Tam mieściło się UB i katowało gestapo

Czytaj dalej
Fot. Anna Gronczewska/materiały IPN
Anna Gronczewska

Zbadają XII LO w Łodzi. Tam mieściło się UB i katowało gestapo

Anna Gronczewska

Budynek XII LO w Łodzi, w którym mieściło się gestapo i Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, zostanie zbadany. Podpisano w tej sprawie porozumienie między Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Badania rozpoczną się w kwietniu 2019 roku.

Badania będzie finansować Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jak wyjaśnia jej prezes, Marek Michalik, jego instytucja rozumie swoją rolę nie tylko jako ściąganie inwestorów, lokalizowanie ich pobieranie od nich pieniędzy.

- Uważamy, że te środki powinny wracać do tego regionu na takie właśnie działania – dodaje prezes Michalik. - Początkowo myśleliśmy, by kontynuować poszukiwania na Brusie. Kontakt z archeologami doprowadził do tego, by skoncentrować się na innym punkcie miasta, który nie był jeszcze badany. Tym obiektem okazało się więzienie przy al. Karola Anstadta. Mocno trzymamy kciuki za naukowców, by udało się tu coś znaleźć.

Prof. Antoni Różalski, rektor UŁ, cieszy się, że ta umowa została podpisana. Uważa, że to miejsce na pewno wymaga badań.
- Mieściło się tam, że podczas okupacji gestapo, mordowano tam członków podziemia – zauważa prof. Różalski. - Zaraz po zakończeniu wojny utworzono Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Na UŁ są odpowiednie zespoły przygotowane do przygotowania takich badań. Myślę tu o archeologach, etnologach, antropologach. Mają doświadczenie, brali udział w badaniach na Brusie, a jeszcze wcześniej podczas ekshumacji grobów polskich oficerów w Katyniu i Miednoje. Te doświadczenia mogą być wykorzystane. Ważne jest też podzielenie się wynikami tych badań, a także włączenie w nie studentów, uczniów XII LO, które mieści się w tym budynku. To bardzo ważne z punktu widzenia kształtowania wiedzy historycznej młodego pokolenia.

Umowę o współpracy podpisał Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.