Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zaskakujący finał Roku Koguta. Pobożny filantrop czy sprytny łapówkarz?

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Maria Mazurek

Zaskakujący finał Roku Koguta. Pobożny filantrop czy sprytny łapówkarz?

Maria Mazurek

Z komunikatu CBA wyłania się obraz sprytnego polityka łapówkarza. W Stróżach, gdzie prowadzi fundację, ludzie widzą w nim pobożnego filantropa. Gdzie jest prawda, a może są dwie? Sam Stanisław Kogut, w każdym razie, milczy.

Według chińskiej astrologii, za kilka tygodni - konkretniej 15 lutego - kończy się Rok Koguta (koguty, idąc dalej tropem chińskim, to ludzie energiczni, towarzyscy, ale też despotyczni i z niewyparzonymi językami). Dla senatora Koguta, kolejarza, działacza sportowego i budowniczego Stróże w gminie Grybów, rok ten kończy się wyjątkowo przykro: zarzutami korupcyjnymi, aferą medialną, zawieszeniem członkostwa w PiS. Niewykluczone, że przejście z Roku Koguta na Rok Psa senator może świętować już w areszcie.

Może być też tak, że koniec Roku Koguta okaże się zarazem końcem jego ery.

Twarz nr 1: cyniczny łapówkarz

Na początek trochę prasowych komunikatów.

Centralne Biuro Antykorupcyjne miało się przyglądać senatorowi PiS od prawie dwóch lat. Nagrania i zeznania świadków mają potwierdzać, że Stanisław Kogut przyjmował korzyści majątkowe.

Polityk, według śledczych CBA, był zamieszany w co najmniej trzy sprawy:

1. Hotelu Cracovia. Wpisanie budynku do rejestru zabytków krzyżowało plany znającemu się z Kogutem deweloperowi. Polityk miał więc interweniować u konserwatora zabytków, wojewody małopolskiego i prezydenta Krakowa. Za pomoc Kogutowi obiecano, według śledczych, milion złotych łapówki - połowę wpłacono jako darowiznę na rzecz prowadzonej przez niego Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.

2. Porozumienia między PKP a spółką Małopolskie Dworce Autobusowe. Senator PiS za „co najmniej” 170 tys. zł łapówki miał wywierać wpływ na zarząd PKP (gdzie pracuje od 45 lat, choć od paru lat ma „przerwę”), by „dogadał” się ze wspomnianą spółką.

3. Przeniesienia członka grupy przestępczej z więzienia do półotwartego zakładu. Kogut miał się wstawić za więźniem w zamian za to, że boisko jego fundacji zostanie oświetlone wartym 24 tys. zł sprzętem.

W dalszej części tekstu poznasz pozostałe twarze Stanisława Koguta oraz jego Anioła Stróża

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Maria Mazurek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.