Żary Kunicom: kontenery socjalne i centrum rekreacji

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Grzegorz Kozakiewicz

Żary Kunicom: kontenery socjalne i centrum rekreacji

Grzegorz Kozakiewicz

Mimo głosów sprzeciwu, kontenery socjalne staną przy ul. Powstańców Wlkp. Na pocieszenie, mieszkańcy Kunic dostaną też plac zabaw z siłownią za 400 tys.

- Praca socjalna powinna stawiać na usamodzielnianie się ludzi dotkniętych ubóstwem - grzmiała na ostatnim posiedzeniu komisji ogólnospołecznej kunicka radna, Edyta Gajda. - Izolując ich w kontenerowych osiedlach gdzieś na uboczu, wpędzamy tych ludzi w stagnację!

Wiceburmistrz miasta, Olaf Napiórkowski przyznał, że miejscem ustawienia trzech kontenerów socjalnych będzie teren przy ul. Powstańców Wlkp. Próby radnej Gajdy, by zainteresować magistrat innymi lokalizacjami, nie powiodły się. Urzędnicy przyjrzeli się tylko jednej - przy ul. Żurawiej. Ostatecznie uznano, że na jej niekorzyść działa sąsiedztwo wysypiska śmieci i kilku zbiorników wodnych. Argumentem przeciw były także spodziewane wydatki na przyłączenie mediów. Według burmistrza, przewyższą one koszt samego zakupu kontenerów.

100 tysięcy złotych kosztować ma zakup kontenerów, które posłużą za lokale socjalne i zastępcze

- Podejmiemy kompleksowe działania, by podnieść poziom życia i bezpieczeństwa na miejscu planowanej inwestycji przy Powstańców Wlkp. Dołożymy starań, by okolica została uporządkowana.Teren obejmiemy monitoringiem - obiecywał O. Napiórkowski.

Miasto zapewnia, że kolejnych kontenerów tam nie dołoży. Przyszłość trzech, już zakupionych, zależy od osiągniętych rezultatów.
- Robimy to przede wszystkim z myślą o tych, którzy płacą uczciwie - wyjaśniał burmistrz. - Od roku, razem z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, szukamy sposobów na odzyskanie pieniędzy z tytułu zaległych czynszów. Kontenery to tylko jeden z nich. Musimy mieć narzędzia by dyscyplinować najemców, którzy z rozmysłem uchylają się od swoich obowiązków.

bEdyta Gajda: Kontenery socjalne w tym miejscu to zły pomysł. Stygmatyzujemy biedę iniweczymy sens pracy socjalnej.
Małgorzata Trzcionkowska bEdyta Gajda: Kontenery socjalne w tym miejscu to zły pomysł. Stygmatyzujemy biedę iniweczymy sens pracy socjalnej.

Kontenery zmaterializują się w Kunicach prawdopodobnie pod koniec roku. Temat przekazano ZGM-owi, który ma skompletować wszelkie potrzebne dokumenty i pozwolenia.

Jednocześnie miasto pracuje nad wartym 400 tys. zł kunickim centrum rekreacji. Lada dzień ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę prac. Mimo iż wielu mieszkańców skarżyło się, że planowany plac zabaw narażony będzie na akty wandalizmu, ratusz nie zdecydował się na wytypowanie innej lokalizacji. Monitorowane i ogrodzone centrum stanie przy ul. Westerplatte. Niespełna pół kilometra od rozrastającego się osiedla dla najuboższych żaran.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.