Zakończenie renowacji zabytkowego kościoła. Prace modernizacyjne kosztowały 220 tysięcy złotych

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Dariusz Pawłowski

Zakończenie renowacji zabytkowego kościoła. Prace modernizacyjne kosztowały 220 tysięcy złotych

Dariusz Pawłowski

Zakończyła się renowacja zabytkowego kościoła znajdującego się na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. Jak informuje Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, modernizacja kosztowała 220 tysięcy złotych.

Prace modernizacyjne objęły odnowienie elewacji budynku, renowację stolarki drzwiowej i okiennej, obróbki blacharskie, naprawę cokołów i schodów. Budynek był ostatnim obiektem na terenie skansenu, który doczekał się bardzo potrzebnej renowacji. Prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane rozpoczęły się z końcem sierpnia i trwały blisko trzy miesiące.

- Odnowiono przede wszystkim drewniane i murowane elewacje kościoła, dokładnie odwzorowując pastelową kolorystykę budynku odtworzoną na podstawie archiwalnych zapisków - wyjaśnia Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Odświeżona została też polichromia przedstawiająca wizerunek św. Andrzeja Boboli widoczna nad wejściem. Przy naprawie fundamentów zastosowano specjalny system wentylacji i materiały odporne na działanie czynników zewnętrznych. Drewniany zabytek liczy ponad 170 lat. Do skansenu został przeniesiony w 2006 roku z Nowosolnej.

- Dla nas jest to niezwykle cenny obiekt, bo jedyny na terenie skansenu, który udało się odbudować w ponad 90 procentach z zabytkowej tkanki. Jak policzyli konserwatorzy i wykonawcy prac w trakcie relokacji kościoła zdemontowano, przewieziono, zakonserwowano i ponownie złożono łącznie 4376 elementów - dodaje Magda Komarzeniec.

Po otwarciu Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej kościół zostanie udostępniony zwiedzającym, ma powrócić także możliwość organizowania w nim m.in. ślubów oraz koncertów. Fundusze na renowację kościoła pw. św. Andrzeja Boboli, w wysokości 110 tys. zł, udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejne 110 tys. zł. pochodzi z budżetu miasta Łodzi.

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.