Zabytkom na ratunek

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Młodecka
Jolanta Młodecka

Zabytkom na ratunek

Jolanta Młodecka

Dzięki dotacjom z samorządowej kasy można ratować cenne obiekty. Samorządy starają się w miarę możliwości wspierać lokalne zabytki. Znacznie większe kwoty na ich ratowanie przeznacza urząd marszałkowski.

W powiecie radziejowskim nie brakuje przykładów ratowania zabytków m.in. dzięki pomocy z gminnych kas. W tym roku na przykład radni Osięcin przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji parafii rzymsko-katolickiej p.w. Opieki Matki Bożej na wykonanie instalacji odgromowej budynku kościoła w Osięcinach wraz z częścią elektryczno-oświetleniową prezbiterium. Na ten cel z gminnej kasy przeznaczono 15 tys. zł. Dotację w wysokości 25 tys. zł otrzyma też parafia w Kościelnej Wsi.

Znacznie większe kwoty na ich ratowanie przeznacza urząd marszałkowski. W latach 2009-2015 pieniądze z marszałkowskiej kasy umożliwiły realizację 830 zadań.

Był to gruntowny remont kościoła w Czamaninku, gm. Topółka. Z całym zaangażowaniem i zapałem poświęcił się temu wyzwaniu ks. Antoni Wojciechowski, korzystając ze środków unijnych, dotacji przekazanych przez konserwatora zabytków, powiat radziejowski i gminę Topólka. Prace remontowe, dzięki dotacjom na zabytki, prowadzone też były w kościele w Orlu.

Także radni Radziejowa postanowili ratować zabytek. Udzieli wsparcia finansowego w wysokości 30 tys. zł na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w klasztorze franciszkanów.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.