Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Za to teraz wypunktują przy naborze do szkół

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Za to teraz wypunktują przy naborze do szkół

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Więcej punktów za piątkę i czwórkę na świadectwie. Wyższa punktacja za wolontariat. MEN określiło nowe zasady rekrutacji do szkół.

Na te decyzje minister edukacji Anny Zalewskiej czekali wszyscy: dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, a nawet kurator oświaty. Chodzi o dwa rozporządzenia, które określają zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli oraz dla absolwentów obecnych gimnazjów.

Docenią sukcesy

Rozporządzenia zawierają informacje o tym, na jakich zasadach będą przyjmowani kandydaci. Tym samym wiadomo już, za co i ile punktów będzie można przyznać przy rekrutacji do szkół na najbliższy rok szkolny i kolejne lata.

MEN zdecydowało, że wyżej punktowane będą oceny bardzo dobra i dobra na świadectwie.

Dzięki temu dystans między uczniami z szóstką i piątką ma być mniejszy.

Więcej też będzie można uzyskać punktów za świadectwo z wyróżnieniem (7 punktów zamiast obecnych 5) oraz wolontariat (3 zamiast 2).

Absolwenci 8-letniej podstawówki po raz pierwszy wezmą udział w rekrutacji w roku 2019. Zgodnie z rozporządzeniem, przy naborze szkoły będą brały pod uwagę wynik egzaminu ósmoklasisty. Przy rekrutacji na lata 2019/2020, 2020/2021 i 2021/2022 zostaną uwzględnione wyniki, jakie uczniowie osiągną z egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Te przedmioty będą bowiem zdawać. Dopiero później egzamin obejmie również jeden z przedmiotów do wyboru.

Terminarz w kwietniu

Ministerstwo określiło też zasady naboru do 3-letniego LO, 4-letniego technikum i szkoły branżowej I stopnia. O przyjęcie do tych szkół będą bowiem ubiegać się absolwenci obecnych gimnazjów. Zasady dotyczą naboru na lata 2017/2018, 2018/2019 i 2019/2020.

Absolwenci gimnazjów dostaną punkty za wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz oceny ze świadectwa ukończenia szkoły: z języka polskiego, matematyki, dwóch wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo też oceny z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego i jednych wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Punktowane będzie też świadectwo z wyróżnieniem oraz szczególne osiągnięcia ucznia. Liczył się będzie również wolontariat.

- To rozporządzenie dokładnie określa warunki przyjęć do szkół. Nam pozostaje się tylko do niego dostosować - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Na tej podstawie przygotujemy terminarz rekrutacji, który powinien być gotowy najpóźniej na początku kwietnia.

Mają propozycje

Tymczasem szkoły już szykują ofertę na nowy rok szkolny. - Chcemy zaproponować kandydatom do naszego liceum sześć pierwszych klas - mówi Wiesława Burlińska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy. - Tradycyjnie w dwóch - matematyczno-informatycznej i politechnicznej - nacisk zostanie położony na przedmioty ścisłe, takie jak: matematyka, informatyka, fizyka. Będziemy mieć trzy klasy medyczne - biologiczno-chemiczne, w tym jedną ze wzmocnioną fizyką i drugą - z matematyką. Taki dobór przedmiotów spowodowany jest wymaganiami rekrutacyjnymi uczelni wyższych.

W „szóstce” będzie też można wybrać klasę interdyscyplinarną, w której uczniowie skupieni są w trzech klubach „myślowych”: humanistycznym, ekonomicznym i nauk ścisłych (w tym ostatnim zostanie położony nacisk na chemię).

- Zainteresowanych serdecznie zapraszamy jutro na drzwi otwarte - mówi Wiesława Burlińska.

Z kolei III LO w Inowrocławiu jak co roku zamierza uruchomić pięć klas.

- Będą to klasy: humanistyczna, lingwistyczno-artystyczna, społeczna, politechniczna i przyrodnicza - wymienia Krzysztof Nowicki, dyrektor szkoły.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Łódzkiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Łódzkiego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Łódzkiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Zajmuję się edukacją w kraju i regionie. Interesują mnie również zagadnienia dotyczące szkolnictwa wyższego. Moja tematyka to również sprawy nauczycieli.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.