Za granicę wybieramy się na urlop, bo mamy dość pandemii

Czytaj dalej
Małgorzata Stempinska

Za granicę wybieramy się na urlop, bo mamy dość pandemii

Małgorzata Stempinska

Teraz najchętniej wybieramy Egipt i kierunki egzotyczne, głównie Malediwy, Dominikanę, Meksyk, Kubę i Zanzibar. Numerem 1 rezerwacji na lato 2021 w biurach podróży jest Turcja. Popularne są także Grecja, Egipt, Tunezja i Hiszpania.

Ubiegły rok był bardzo trudny dla biur podróży. Pandemia koronawirusa zamknęła na jakiś czas granice i zmusiła nas do zmiany wakacyjnych planów. Skoro nie mogliśmy lecieć do Turcji, Grecji czy Hiszopanii, to oblężenie przeżywały nadmorskie kurorty i górskie miejscowości w Polsce.

Jak będzie w tym roku?

W biurach podróży nie ukrywają: - Ludzie mają już dość pandemiii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń, które są coraz bardziej dotkliwe. Liczą na to, że do wakacji koronawirus odpuści. Poza tym większość ludzi będzie już zaszczepiona, więc sytuacja będzie powoli wracać do normalności. Dlatego już teraz wiele osób ucieka odpocząć za granicę albo kupuje wczasy na lato tego roku.

Za granicę wybieramy się na urlop, bo mamy dość pandemii

Turcja numerem jeden, a za nią Grecja

Touroperatorzy już odnotowują zwiększone zainteresowanie zagranicznymi wyjazdami. I to zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i teraz - zimą.

Choć w Biurze Podróży Itaka sprzedaż oferty Lato 2021 rozpoczęli już prawie rok temu, ale dopiero od początku tego roku widać wzrost liczby rezerwacji.

- Codziennie przybywa ich kilkaset, ale jest ich dużo mniej niż w roku 2019. Na liczbę rezerwacji wpływają informacje o aktualnym stanie epidemiologicznym w kraju. Świadczy to o zainteresowaniu wyjazdami i potrzebie podróży jako antidotum na codzienną rutynę. Zachęcamy naszych klientów nie tylko atrakcyjną ofertą, ale także bezpieczeństwem podróży: od wizyty w naszych salonach, przez przelot, do pobytu w hotelach z zachowaniem aktualnych wymogów sanitarnych, możliwością bezkosztowych zmian rezerwacji i korzystnych ubezpieczeń na wypadek COVID-19. Gwarantujemy bezpieczny powrót do kraju w każdym przypadku - zapewnia Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży Itaka, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i Polskiego Związku Organizatorów Turystyki PZOT.

Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl, największego multiagenta turystycznego, również przyznaje, że choć amatorów zagranicznych wyjazdów w ostatnich tygodniach przybywa, to liczba rezerwacji na lato 2021 - z oczywistych względów - będzie niższa niż w poprzednich latach.

- Rezerwacje dokonane do 8 marca tego roku odzwierciedlają jednak wieloletnie preferencje polskich turystów wyjeżdżających z biurami podróży. Liderem znowu jest Turcja, dość wyraźnie wyprzedzając Grecję. Niespodzianką z kolei jest dość odległe miejsce Bułgarii, która w poprzednich latach była w pierwszej trójce - mówi Radosław Damasiewicz.

Jak dodaje, turyści rezerwują wakacje tam, gdzie spodziewają się ułatwień lub rekompensaty kosztów związanych z ewentualnymi, obowiązkowymi badaniami na obecność wirusa COVID-19. Stąd dopiero siódme miejsce Bułgarii, która nie przekazywała lub wprowadzała takich udogodnień jak Turcja czy Egipt. Na liście najchętniej wybieranych krajów brak Włoch, które stały się sterotypem kłopotów związanych pandemią.

Także w Biurze Podróży Itaka na wakacje 2021 najchętniej wybierana jest Turcja. Kolejne najpopularniejsze kierunki z oferty Lato 21 to: Grecja, Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi, Egipt, Włochy, Albania, Portugalia, a także Bułgaria i Tunezja, a z destynacji egzotycznych - Zanzibar i Malediwy. Zainteresowaniem cieszą się klasyczne programy objazdowe do Włoch, Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Gruzji.

Z kolei w segmencie oferty na dojazd własny klienci Itaki chętnie rezerwują hotele w Chorwacji oraz w Polsce. - Dla naszych klientów przygotowaliśmy dużo nowości hotelowych. Rozszerzyliśmy ofertę na dojazd własny. Poza tym mamy nową formułę rodzinnych wakacji w Klubach Przyjaciół Itaki, przygotowaną we współpracy z Energylandią i hotele dla dorosłych w ekskluzywnej klubowej formule ITAKarma - podsumowuje Piotr Henicz.

Za granicę wybieramy się na urlop, bo mamy dość pandemii

Tegoroczne wakacje nie będą droższe

Przeciętny koszt rezerwacji na osobę nie odbiega od tych w poprzednich latach.

Ale oferty są interesujące cenowo, zwłaszcza że biura podróży pobierają niewielkie zaliczki. - Przy zerowym oprocentowaniu lokat bankowych, stuprocentowej ochronie zaliczkowanych pieniędzy przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz elastycznych rezerwacjach z możliwością zmiany terminu lub kierunku, zarezerwowanie już teraz tygodniowych wakacji z wyżywieniem w Bułgarii, Hiszpanii, Turcji czy na Cyprze już za około 1000 - 1300 zł jest dobrą i bezpieczną inwestycją. Warto pamiętać również o specjalnych zniżkach na testy PCR, oferowane przez większość biur podróży, dla turystów wyjeżdżających do krajów, w których są one wymagane - podkreśla Radosław Damasiewicz.

Królem tegorocznej zimy był Egipt

Biura podróży odnotowują również zwiększone zainteresowanie wyjazdami zimowymi. I to teraz, jak i zimą 2021/2022 roku.

Na travelplanet.pl. królem tegorocznej zimy był Egipt, do którego wyjechała do 20 marca ponad połowa klientów polskich biur podróży. Egzotykę wybrała tej zimy ok. 1/3 polskich turystów kupujących oferty w biurach. To efekt swoistych okienek wyjazdowych związanych z możliwościami wyjazdów do krajów, w których pandemiczne rygory są niewielkie lub nie obowiązują w ogóle. A tak jest w wypadku właśnie kierunków egzotycznych takich jak: Dominikana, Meksyk, Zanzibar.

Narciarskie wakacje możliwe były jedynie w Szwajcarii, gdzie uruchomiono wyciągi oraz hotele w tym sezonie. Na taki ruch nie zdecydowały się Włochy i Francja, a Austria uruchomiła ośrodki, ale bez możliwości nocowania. Szwajcaria to także jedyny alpejski kraj, gdzie można szusować bez konieczności okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19 (wjeżdżający do Szwajcarii po 22 marca polscy turyści muszą przejść obowiązkową kwarantannę). - Wyjątkowe zainteresowanie narciarskimi wakacjami w renomowanych szwajcarskich kurortach zimowych widać nie tylko w statystykach rezerwacyjnych polskich biur podróży, ale także danych Swiss Tourism. Dane dotyczące noclegów w styczniu pokazują, że Polacy byli jedyną nacją, która znacząco zwiększyła wyjazdy do tego kraju - podsumowuje Radosław Damasiewicz.

Wielu klientów biur podróży już planuje wyjazdy na następną zimę. W Biurze Podróży Itaka od 3 marca br. dostępna jest oferta Zima 21/22.

- Widać zainteresowanie kierunkami egzotycznymi takimi jak: Zanzibar, Malediwy, Kuba, Oman i Tajlandia, a także Wyspami Kanaryjskimi i Egiptem - zaznacza Piotr Henicz.

Małgorzata Stempinska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.