Z Głuchowa do Niemiec, Czech i Austrii, czyli gigantyczne centrum logistyczne powstało pod Łodzią

Czytaj dalej
Alicja Zboińska

Z Głuchowa do Niemiec, Czech i Austrii, czyli gigantyczne centrum logistyczne powstało pod Łodzią

Alicja Zboińska

Jedno z większych centrów logistycznych w kraju działa w pobliżu Łodzi. Nasze województwo jest jednym z chętniej wybieranych przez firmy prowadzące magazyny. Zawdzięczamy to między innymi centralnemu położeniu oraz dostępności autostrad.

W lutym w Głuchowie pod Łodzią oficjalnie otwarto centrum logistyczne Zalando. To trzeci tego typu obiekt w kraju, jeden z największych magazynów w Polsce. Pracę znalazło tam już 1,2 tys. osób.

Budowa głuchowskiego centrum rozpoczęła się pod koniec listopada 2017 roku. Ma powierzchnię 130 tysięcy metrów kwadratowych. Przedstawiciele firmy podkreślają, że zostało ono wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, w tym dwie pięciopoziomowe wieże wysokiego składowania, które mogą pomieścić do kilkunastu milionów sztuk towaru. Zainstalowano także cztery sortowniki marki Optimus Sorters, które wybierają produkty pod konkretne zamówienie.

Z Głuchowa do Niemiec, Czech i Austrii, czyli gigantyczne centrum logistyczne powstało pod Łodzią

Jest to trzecie centrum Zalando w Polsce. Pierwsze powstało w Szczecinku, natomiast w Olsztynku mieści się magazyn, który zajmuje się realizacją zamówień Zalando Lounge, czyli nowych kampanii promocyjnych, dostępnych jedynie przez krótki czas.

Magazyn w Głuchowie obsługuje dostawy dla klientów ze wszystkich rynków, a w szczególności z Polski, Niemiec, Austrii i Czech. Centrum zarządza zewnętrzny podwykonawca - DHL Supply Chain.

- Wraz z ogólnym rozwojem Zalando stale rośnie nasza sieć logistyczna - mówi Neil Bennett z Zalando. - Cieszymy się, że dołącza do niej Głuchów.

W centrum w Głuchowie pracę znalazło na razie 1,2 tys. osób. Docelowo zatrudnionych ma być 2,5 tys.

Ten rok ma być przełomowy dla rynku magazynowego w Polsce. W sumie - jak wyliczyli specjaliści z CBRE - ma przybyć ponad 1,8 mln mkw. powierzchni magazynowej. Tym samym przekroczy ona 20 mln mkw.

- Cały czas przybywa i będzie przybywać powierzchni magazynowej w kraju - mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE. - Popyt wciąż wyprzedza podaż. Bardzo ważną rolę odgrywa rosnący rynek e-commerce. Powstają zarówno duże centra logistyczne, jak i kurierskie centra dystrybucyjne.

Tylko w ubiegłym roku oddano do użytku 2,7 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej w kraju. To najwyższy wynik w historii.

Najwięcej magazynów i centrów logistycznych powstało do tej pory na Mazowszu - ponad 4 mln mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się Śląsk i województwo łódzkie - podaż dostępnej przestrzeni magazynowej przekracza tu 3 mln mkw.

Z Głuchowa do Niemiec, Czech i Austrii, czyli gigantyczne centrum logistyczne powstało pod Łodzią

Głuchowskie Zalando to jedno z największych centrów logistycznych w kraju. Największym jest natomiast Panattoni BTS Amazon Gliwice o łącznej wielkości 210 tys. mkw. To jednak może się zmienić. Jak podkreślają specjaliści z firmy CBRE całkowite roczne zapotrzebowanie na taką przestrzeń już od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 4 mln mkw. Ma to konsekwencje: inwestorzy nieustannie prowadzą tzw. budowy spekulacyjne, przewidując potrzeby najemców. Obecnie w budowie jest 1,9 mln mkw., z czego około połowa to inwestycje „na zaś”, nie są prowadzone pod konkretne zamówienie.

W okolicy Łodzi buduje się obecnie ponad 72 tys. m kw. powierzchni magazynowej, najwięcej powstaje na Mazowszu - ponad 482 tys. mkw.

Parki logistyczne i magazyny przestają być domeną największych regionów. Jak zauważają twórcy raportu z CBRE większość zasobów jest nadal skoncentrowana w pięciu największych regionach (Warszawa, Katowice, Łódź, Poznań i Wrocław), ale aktywność deweloperów powoli rozprzestrzenia się na cały kraj i nie dotyczy to tylko projektów powstających dla konkretnych odbiorców.

Parki logistyczne powstają w pobliżu takich miast jak Olsztyn, Kielce czy Radom i możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania rynkami, które dotychczas były mniej popularne. Będzie to zależało od warunków panujących na lokalnym rynku pracy, w tym głównie dostępności siły roboczej, niezbędnej do obsadzenia wolnych miejsc pracy w centrach dystrybucyjnych.

Nie tylko CBRE zauważa magazynowy potencjał Łodzi i regionu. Jak zaznacza Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International, centrum kraju należy do grupy trzech największych rynków magazynowych w kraju, zaraz po Warszawie i tuż przed Górnym Śląskiem. Bliskość skrzyżowania autostrad, będących częścią paneuropejskich korytarzy transportowych, stanowi idealną lokalizację dla firm z sektora produkcji oraz logistyki.

Centra logistyczne w regionie budowane są przez największe firmy deweloperskie sektora magazynowego. Ze względu na strategiczną lokalizację realizowane są tu zarówno parki logistyczne, jak i inwestycje przeznaczone głównie najemcom z sektora branży handlowej, logistycznej, produkcyjnej i e-commerce.

Alicja Zboińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.