Wyzwania przed dialogiem producentów z logistykami

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński

Wyzwania przed dialogiem producentów z logistykami

Położenie regionu łódzkiego na styku wielu szlaków komunikacyjnych owocuje prężnie rozwijającą się tu branżą logistyczną. By zintegrować działalność firm pracujących w tym sektorze, powstał Łódzki Klaster Logistyczny - LODZistics.

Choć rynek usług logistycznych w Polsce jest dość młody, w ostatnich latach zaobserwować możemy jego dynamiczny rozwój. Polepszająca się infrastruktura drogowa, stabilne prawo, oraz fakt, że nasz kraj stanowi potężny rynek, przyciągają tu kolejne firmy z tego sektora.

Wydawałoby się zatem, że w świetle tej globalnej tendencji, Polska centralna, na czele z regionem łódzkim, stanie na czele rozwoju. Okazuje się jednak, że nie było to tak oczywiste. Mimo korzystnej lokalizacji, nasz region przez długi czas miał problem, by wykorzystać w pełni swój logistyczny potencjał. Brakowało inicjatywy spajającej funkcjonowanie licznych podmiotów.

Dlatego też, od 2014 r., zaczęły powstawać koncepcje stworzenia organizacji, która reprezentowała całą branżę, a jednocześnie zacieśniła współpracę między członkami. Tak powstał Łódzki Klaster Logistyczny - LODZistics, zainaugurowany w grudniu 2015 r., zaś oficjalnie działający od października 2016 roku.

Dzięki udziałowi w tej inicjatywie, możliwe jest skoordynowanie działań, wspólne wdrażanie nowych technologii i rozwiązań i wzajemna wymiana doświadczeń.

Klaster może pełnić również rolę platformy dyskusji nad najważniejszymi problemami dotykającymi całą branże. Jednym z takich zagadnień jest relacja logistyków i producentów. To właśnie współpraca z firmami produkcyjnymi stała się motorem napędowym dla tego sektora. Jakie wyzwania stoją dziś przed relacjami logistyków z producentami, wobec stałego dążenia do ograniczania kosztów, a co za tym idzie - coraz częstszego powierzania realizacji usług logistycznych wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym?

Próbę odpowiedzi na to pytanie podejmą uczestnicy XI Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2018, podczas panelu, którego patronem jest Łódzki Klaster Logistyczny - LODZistics. Panel „Dialog producentów z logistykami” rozpocznie się pierwszego dnia Forum, 15 października, o godz. 11.

www.forum.lodzkie.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.