Dariusz Pawłowski

Wystawa prac Mariana Gromady w łódzkiej Galerii Willa. Malarstwo i obiekty podhalańskiego artysty

Obiekty z cyklu „Przejścia”, 1990-2020, olej, drewno Fot. Marian Gromada Obiekty z cyklu „Przejścia”, 1990-2020, olej, drewno
Dariusz Pawłowski

W Galerii Willa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi została otwarta wystawa malarstwa i obiektów Mariana Gromady. Wernisaż odbył się w formule online, a ekspozycja będzie czynna do 2 maja.

Marian Gromada to artysta urodzony w Ostrowsku na Podhalu, tam żyjący i tworzący. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której w 1983 roku obronił dyplom. W roku 1991 otrzymał wyróżnienie na pokonkursowej wystawie „50 artystów świata International Art Horizons” Art Gallery 54 w Soho w Nowym Jorku. W 1994 roku otrzymał nagrodę im. św. Brata Alberta w dziedzinie malarstwa sakralnego; rok 2000 przyniósł mu wyróżnienie w konkursie Triennale Plastyki „Sacrum” w BWA w Częstochowie. Jest autorem statuetki Nagrody im. ks. prof. Józefa Tischnera, przyznawanej corocznie przez Wydawnictwo Znak, portretów księdza oraz krzyża na jego grobie. Od pięciu lat w rodzinnym Ostrowsku działa autorska galeria sztuki współczesnej Mariana Gromady. Artysta miał około 80 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brał również udział w wielu wystawach zbiorowych, także w Łodzi, w Klubie Nauczyciela w latach 90. XX wieku.

Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę, obiekty. W Galerii Willa (ul. Wólczańska 31) prezentuje autorsko zaaranżowane obiekty drewniane z cyklu „Przejścia” powstałe w latach 1990-2020 oraz - premierowo - instalacje z obrazów olejnych, w których opowiada o świecie bazarów, jarmarków cieszących oczy „wszystkimi kolorami świata”. Istotnym elementem „Przejść” są drzwi, jako symbol pokonywania granicy życia i śmierci, zmiany przestrzeni, ludzkiej egzystencji. Prace artysty przepełnione są bogatą i subtelną zarazem paletą barw, dziwacznych form, niedopowiedzeń.

Pozostało jeszcze 2% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.