Wyniki finansowe WORD-ów. Łódź znowu na szarym końcu [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Jacek Losik

Wyniki finansowe WORD-ów. Łódź znowu na szarym końcu [INFOGRAFIKA]

Jacek Losik

W 2016 roku najwięcej zarobił Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Piotrkowie. Najsłabiej znów wypadł ośrodek w Łodzi.

Strajk ostrzegawczy pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi spowodował, że radni Sejmiku Województwa Łódzkiego wzięli pod lupę finanse WORD-ów w Łódzkiem. Przypomnijmy, że związkowcy domagają się m.in. podwyżek i poprawy warunków socjalnych w pracy. Strajkujący 25 maja nie egzaminowali kandydatów na kierowców w godz. 12-14. Osoby, które miały wtedy zaplanowany egzamin, podeszły do niego w innym terminie.

W odpowiedzi na interpelację radnego Piotra Grabowskiego, urząd marszałkowski przygotował zestawienie wyników finansowych ośrodków z ostatnich trzech lat. Z opracowania wynika, że łódzki WORD zarabia zdecydowanie mniej od pozostałych ośrodków z Łódzkiego. W ubiegłym roku placówki przy ul. Smutnej i Maratońskiej przyniosły dochód w wysokości 271 tys. zł, o 60 tys. zł mniej niż w 2015 r. Wynik, choć słaby, i tak może cieszyć. W 2014 r. WORD w Łodzi przyniósł sporą stratę - 408 tys. zł.

Co ciekawe, niski dochód nie wynika z tego, że kursanci omijają łódzki ośrodek szerokim łukiem. W ciągu ostatnich trzech lat WORD może pochwalić się największym przychodem z egzaminów. W ubiegłym roku było to ponad 6,3 mln zł. Ośrodek jednak ma największe koszty utrzymania. Co roku ponad 800 tys. zł przeznaczane jest na dzierżawę terenów przy ul. Smutnej i Maratońskiej, a także najem pojazdów egzaminacyjnych.

Egzamin na prawo jazdy. PiS szykuje zmiany, oblewanie przestanie się WORD-om opłacać

Tomasz Kacprzak, zastępca dyrektora WORD w Łodzi, ubiegłoroczny wynik finansowy ośrodka określił „dobrym”. Wiceszef placówki zapowiedział jednak, że jej kondycja finansowa w najbliższych latach zdecydowanie się polepszy.

- Płacimy obecnie duży czynsz za użytkowanie obu ośrodków. Teren przy ul. Smutnej należy do Państwowej Komunikacji Samochodowej, a ten przy ul. Maratońskiej do Ligi Obrony Kraju. Aby zmniejszyć koszty funkcjonowania WORD-u, chcemy wybudować nowy ośrodek egzaminowania na Nowym Józefowie. To działka należąca do województwa łódzkiego, więc nie będziemy musieli płacić za jego dzierżawę - mówi Kacprzak.

Jak zapewnia zastępca dyrektora, przygotowania do inwestycji trwają. - Niedługo ogłosimy przetarg na budowę nowoczesnego ośrodka - zapewnia Kacprzak.

Wyniki finansowe WORD-ów. Łódź znowu na szarym końcu [INFOGRAFIKA]

Mniejsze ośrodki, większe dochody

Z roku na rok coraz więcej zarabia natomiast WORD w Piotrkowie Trybunalskim. Ośrodek zakończył 2014 r. z dochodem 242 tys. zł, ale rok później, było to już 677 tys. zł. Zeszły rok był jeszcze lepszy. W 2016 r. piotrkowski WORD zarobił w nim blisko 930 tys. zł. Tak dobry wynik finansowy był możliwy m.in. dlatego, że ośrodek nie wydał ani złotówki na wynajem pojazdów egzaminacyjnych. Nie musiał również wydawać pieniędzy na dzierżawę terenu, który wykorzystuje.

Na drugie miejsce pod względem wysokości osiągniętego dochodu spadł natomiast WORD w Sieradzu, który może pochwalić się najwyższą w województwie zdawalnością egzaminów praktycznych na kat. B (33,1 proc.). W ubiegłym roku ośrodek zarobił ponad 765 tys. zł, o blisko 66 tys. zł więcej niż w 2015 r. 2014 r. sieradzki WORD zakończył z bilansem 397 tys. zł na plusie.

Zmiany w WORD-ach? Egzaminatorzy chcą więcej zarabiać

Spadek dochodów zanotował jednak nie tylko WORD w Łodzi. Mniej pieniędzy zarobił również ośrodek w Skierniewicach. W 2016 r. jego dochód wyniósł blisko 418 tys. zł, 54 tys. zł mniej niż w 2015 r. Niemniej, ośrodek i tak zarobił ponad dwukrotnie więcej niż dwa lata wcześniej. W 2014 r. bilans ośrodka wyniósł prawie 189 tys. zł na plusie.

WORD w Skierniewicach najmniej również wydał na wynagrodzenia pracownicze. Ośrodek wypłacił na ten cel w ubiegłym roku ponad 2,1 mln zł (o 22 tys. zł mniej niż rok wcześniej). Drugi od końca pod względem wydatków na pracowników jest najbardziej dochodowy WORD w Piotrkowie. Łącznie zatrudnione tam osoby zarobiły ponad 2,5 mln zł. Najwięcej w Łódzkiem na pracowników wydał łódzki ośrodek - 3,5 mln zł. 404 tys. zł mniej niż w Łodzi przeznaczył na wynagrodzenia WORD w Skierniewicach.

Jacek Losik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.