Piotr Pigłowski

Współpraca z Chinami szansą dla Łodzi i regionu

Połączenie kolejowe z Łodzi do Chin zainaugurowano w maju 2013 roku. Każdy transport to minimum 41 kontenerów. Połączenie kolejowe z Łodzi do Chin zainaugurowano w maju 2013 roku. Każdy transport to minimum 41 kontenerów.
Piotr Pigłowski

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna prowadzi liczne działania służące rozwijaniu powiązań gospodarczych z Chinami.

Uruchomienie w 2013 roku regularnego połączenia kolejowego cargo pomiędzy Chengdu a Łodzią spowodowało, że region łódzki jest dziś najprężniej współpracującym z Chińska Republiką Ludową regionem w Polsce. Zarząd Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., dostrzegając zainteresowanie inwestorów oraz przedsiębiorców z regionu rynkiem azjatyckim, również postanowił zaangażować się w budowanie pozytywnych relacji pomiędzy obydwoma krajami.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi oraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego i jego regionalnym biurem w Chengdu, podejmuje działania, mające na celu wsparcie rozwoju połączenia kolejowego Łódź - Chengdu i powstanie w Łodzi centrum dystrybucyjno-logistycznego na potrzeby tego połączenia.

Spotkania korzystne dla firm chińskich i polskich

Chcąc wspierać przedsiębiorców we wprowadzaniu polskich produktów na rynek chiński, ŁSSE zainicjowała cykl spotkań z przedsiębiorcami, podczas których poruszane są kwestie proceduralne związane z wejściem polskich producentów na rynek Państwa Środka oraz zagadnienia związane z prowadzeniem działalności w tym, tak odmiennym pod względem kulturowym, kraju.

W czerwcu 2015 r. Łódzka SSE była partnerem strategicznym III Forum Regionów Polska - Chiny w Łodzi. To największe tego typu wydarzenie w tej części Europy było okazją do zaprezentowania efektów współpracy polsko-chińskiej, wymiany doświadczeń i omówienia planów na przyszłość. Podczas Forum rozpoczęło działalność Regionalne Biuro Miasta Chengdu w Łodzi.

W tym samym miesiącu Łódzka SSE, wraz z partnerami, organizowała wiele spotkań B2B z firmami chińskimi, zainteresowanymi importem produktów z Polski. Największe z takich wydarzeń miało miejsce w czerwcu w siedzibie ŁSSE, kiedy to Łódź odwiedziła delegacja 60 firm z ChRL. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z EUPIC Chengdu International Technology Transfer Centre, wchodzącego w skład Enterprise Europe Network.

We wrześniu 2015 r. ŁSSE przyjęła delegację z Miasta Ningbo w prowincji Zhejiang. W jej skład wchodzili przedstawiciele władz lokalnych z prowincji i miasta oraz przedsiębiorcy. Podczas wizyty zorganizowano spotkania przedstawicieli ok. 40 firm chińskich i zainteresowanymi współpracą z nimi firm z Polski.

Zarząd Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. podjął też decyzję o zaangażowaniu się w działania, mające na celu powołanie w najbliższej przyszłości przez Zakład Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego, Ośrodka Studiów Azjatyckich. Zadaniem ośrodka będzie budowanie merytorycznego zaplecza dla działań instytucji i władz lokalnych, ale również centralnych i europejskich, służących nawiązywaniu i pogłębianiu relacji z państwami Azji i władzami lokalnymi w tych państwach.

O współpracy z Chinami na Europejskim Forum Gospodarczym

Na IX Europejskim Forum Gospodarczym - Łódzkie 2016 odbył się panel „ŁSSE (s)PARK. Najlepszy w Europie przemysłowy, technologiczny i logistyczny hub inwestycji chińskich. Fakt czy jeszcze idea?”.

- Polska jest największym partnerem Chin w tym rejonie Europy - mówił podczas tego panelu Xu Jian, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. - Polskie jabłka z sukcesem wchodzą na nasz rynek. Współpraca będzie dojrzewała i dawała coraz więcej owoców. Przejrzysta polityka regionu łódzkiego to zapewni.

Robert Grey, wiceminister spraw zagranicznych, powiedział, że jest pod wrażeniem wysiłków Łodzi, włożonych we współpracę z Chinami, a Marek Michalik, prezes ŁSSE, zapewnił, że Chiny pozostają jednym z głównych kierunków zainteresowania ŁSSE.

- Na superhub składają się europejska brama do Chin i chińska dla Europy - mówił. - Łódzka strefa to doskonale skomunikowane tereny inwestycyjne, zapewniające obsługę cargo przez stację kolejową Łódź - Chengdu/Xiamen lub łódzki międzynarodowy port lotniczy wraz z niezbędną infrastrukturą. Ważnym krokiem we współpracy przedsiębiorców z Polski i Chin jest centrum logistyczno-magazynowe (superhub) w Łódzkiej Strefie na Nowym Jedwabnym Szlaku.

W kontekście połączenia kolejowego, realizowanego z i do Łodzi przez spółki New Silk Railway Xiamen Ltd. (NSR) oraz Chengdu International Railway Service Co. Ltd., region łódzki stanowi doskonałą bazę dla firm planujących eksport produkowanych przez siebie dóbr do Państwa Środka. Z tego też miejsca chińskie ładunki trafiają na rynek europejski. Co więcej, Łódź jest rozpoznawalnym miastem w Chinach ze względu na to połączenie kolejowe. Ten projekt jest kontynuacją współpracy firm polsko-chińskich i pociągu pomiędzy Łodzią a Chengdu.

Piotr Pigłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.