Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dariusz Zalega

Wojsko i policja z bronią przeciw robotnikom na Górnym Śląsku

Tak wyglądał rynek w Królewskiej Hucie przed stu laty, kiedy miała miejsce masakra. Do dziś wydarzenie to nie zostało w żaden sposób upamiętnione. Tak wyglądał rynek w Królewskiej Hucie przed stu laty, kiedy miała miejsce masakra. Do dziś wydarzenie to nie zostało w żaden sposób upamiętnione.
Dariusz Zalega

Na początku stycznia 1919 roku na rynku w Królewskiej Hucie (dziś Chorzów) zginęło co najmniej 17 osób. To niejedyne takie wydarzenie na Górnym Śląsku. Wielokrotnie dochodziło tu do masakr robotników, walczących o swoje prawa. Wydarzenia z kopalni „Wujek” wpisują się w pewien tragiczny ciąg.

23 kwietnia 1890, Biała, 11 zabitych

Wprawdzie Biała to nie Górny Śląsk, ale chodziło o wspólną akcję z robotnikami z Bielska. Po wiecu robotników przemysłu włókniarskiego - w ramach akcji poparcia dla strajku w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim, protestujący zostali zaatakowani przez wojsko. Było 11 zabitych i 7 rannych. Niestety, część demonstrantów dała się także sprowokować przez organizacje religijne do wystąpień antysemickich. W samym Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim zginęło wówczas 3 górników, a 19 zostało rannych. Właśnie na bazie tych wydarzeń zorganizowano tam pierwsze obchody święta pracy - 1 Maja.

13 grudnia 1918 r., okolice Bytomia, 9 zabitych

Według ówczesnych niemieckich gazet, zastrajkowali rosyjscy jeńcy wojenni zatrudnieni w kopalniach w okolicy Bytomia (strajk objął jednak więcej kopalń i kolej). Wojsko stłumiło protest salwami z karabinów. Zginęło 9 strajkujących jeńców.

Do największej masakry robotniczej doszło w Królewskiej Hucie w 1919 roku

3 stycznia 1919, Królewska Huta, co najmniej 17 zabitych

Wieczorem poprzedniego dnia odbyła się kilkusetosobowa demonstracja w Królewskiej Hucie pod hasłami podwyżek płac (robotnicy nieśli też portrety Róży Luksemburg i Karola Liebknechta). Następnego dnia zaczęły w mieście wybuchać strajki. Demonstrujący robotnicy zostali ostrzelani przez wojsko przed gmachem inspekcji górniczej - było aż 17 zabitych i 21 rannych. Dwa dni później władze wprowadziły stan oblężenia w Królewskiej Hucie i sąsiednich miastach. Była to największa masakra robotników na Górnym Śląsku, której nie upamiętnia zresztą żadna tablica.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dariusz Zalega

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.