Wojewoda rozdzielił pieniądze na Fundusz Dróg Samorządowych. Zobacz gdzie powstaną nowe drogi

Czytaj dalej
Fot. Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczynski

Wojewoda rozdzielił pieniądze na Fundusz Dróg Samorządowych. Zobacz gdzie powstaną nowe drogi

Marcin Bereszczynski

Wojewoda Łódzki zatwierdził listę zadań, które zostaną dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych. W pierwszej turze rozdysponowana będzie kwota 75 mln zł. Pieniądze trafią do 18 powiatów i 38 gmin. W drugiej turze pula na dofinansowanie wyniesie 168 mln zł. Drogi mają być wyremontowane lub zbudowane do końca tego roku.

Do samorządów w województwie łódzkim trafi prawie 244 mln zł na budowę lub przebudowę dróg. To czterokrotnie więcej niż przeznaczono na ten cel w 2017 roku. W przyszłym roku budżet na dofinansowanie inwestycji drogowych ma wynieść 240 mln zł.

- Zakończyła się procedura związana z przyznawaniem pieniędzy, o które występowały samorządy jesienią 2018 roku - mówi wojewoda Zbigniew Rau. - Jesteśmy gotowi na podpisanie umów z samorządami. Wyłoniliśmy 56 projektów. Wśród nich 18 powiatowych i 38 gminnych. Dofinansowanie to prawie 75 mln zł, które przekaże Skarb Państwa.

Od stycznia obowiązuje nowa ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Jednostki wnioskujące o dofinansowanie mają kilka ułatwień. Dotyczą rozliczeń i kryteriów oceny wniosków.

Samorządy mogą liczyć na refundację z FDS, jeśli wcześniej ogłosiły przetarg, rozpoczęły inwestycję i poniosły koszty związane z wypłatą należności wykonawcom. W takie sytuacji mogą wystąpić o refundację. Mogą również liczyć na zaliczki, jeśli nie mają w budżetach pieniędzy na rozpoczęcie inwestycji. Trzecim ułatwieniem jest możliwość przesunięcia terminu zakończenia inwestycji, jeśli nastąpi to z przyczyn obiektywnych.

- Jeśli na placu budowy wykonawca natrafi na stanowisko archeologiczne, to dojdzie do opóźnienia inwestycji. W takim przypadku będzie przedłużony termin zakończenia prac - powiedział Zbigniew Rau.

Zmieniły się także kryteria oceny wniosków. Wcześniej były identyczne dla dróg gminnych, w małych miejscowościach i miastach powiatowych.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Bereszczynski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.