Woda, mąka, papier i dwa dni roboty. Tak powstają maski

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Matylda Witkowska

Woda, mąka, papier i dwa dni roboty. Tak powstają maski

Matylda Witkowska

Rodzinna firma z Łodzi od ponad 60 lat produkuje maski i karnawałowe gadżety. Przez ten czas gusta balowiczów bardzo się zmieniły. A ofertę trzeba było kilka razy uaktualniać. Bo z karnawału wcale nie jest tak łatwo wyżyć.

Od mrocznych, jasełkowych diabłów, poprzez czarne maseczki Zorro po niebieskie twarze smerfów. W łódzkiej firmie Świat Karnawału doskonale widać, jak przez lata zmieniły się gusta balowiczów. Ale maski tworzone są tak samo jak przed wiekami: z papieru, wody i mąki.

Firmę założył w 1957 roku łodzianin Leszek Ossowski. Miał 17 lat, skończoną szkołą introligatorską i muzyczną. Chciał się usamodzielnić, założył więc mały zakład introligatorski. Codziennie robił nowe okładki do książek. Ale skądś dostał dwie formy do robienia masek. Zaczął je robić dla dodatkowego zarobku. Z czasem stało się to główną działalnością jego firmy.

60 lat później w zakładzie i sklepie przy ul. Mielczarskiego 5 w Łodzi pracuje teraz jego żona Mariola. Pomaga też jej córka Kinga. I nadal tę samą metodą produkują karnawałowe maski.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Matylda Witkowska

Od kilkunastu lat jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego. W pracy zajmuję się tak ważnymi dziś sprawami zdrowia i medycyny oraz ochroną środowiska. Ale w mojej działce jest też rekreacja oraz duma i serce Łodzi czyli ulica Piotrkowska. Prywatnie jestem urodzonym mieszczuchem. Cieszy mnie moda na miasta zielone i dobre do życia, wolę jeździć rowerem niż autem. Fascynuje mnie to, co niezwykłe. Ktoś widział w Łodzi ufo? Chętnie tam podjadę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.