Władze toruńskiej uczelni są już w komplecie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
tb

Władze toruńskiej uczelni są już w komplecie

tb

Kolegium elektorskie wybrało wszystkich kandydatów na prorektorów zaproponowanych przed rektora-elekta prof. Andrzeja Tretyna.

- Wszystkie osoby, które wybrałem są niezwykle doświadczone - zaznaczył w swoim wystąpieniu prof. Andrzej Tretyn przedstawiając sylwetki swoich kandydatów.

Sięgnął nie tylko po ich dorobek naukowy, ale także po ciekawostki z życia osobistego. Można było dowiedzieć się m.in. kto gra w tenisa, a kto dobrze gotuje.

Nazwiska osób, z którymi chciałby współpracować zdradził już podczas niedawnych wyborów na rektora. Ponownie do grona współpracowników zaprosił prof. Danutę Dziawgo (prorektora ds. ekonomicznych i rozwoju), prof. Andrzeja Sokalę (prorektora ds. studenckich i polityki kadrowej) oraz prof. Beatę Przyborowską (prorektora ds. kształcenia).

- Kiedy w 2012 roku obejmowałam nadzór nad finansami uniwersytetu, uczelnia miała ogromny dług, a ciągły brak gotówki stawiał pod znakiem zapytania wypłaty wynagrodzeń - wspominała prof. Danuta Dziawgo. - Po wprowadzeniu mechanizmów nowego zarządzania udało nam się wygenerować nadwyżkę budżetową i podnieść wysokość wynagrodzeń. Wspólnie wypracowaliśmy materialne podstawy do rozwoju uczelni.

Do grona najwyższych władz UMK powołano również prof. Wojciecha Wysotę, dziekana geografów, który objął nowe stanowisko prorektora ds. współpracy z zagranicą.

Po raz pierwszy w gronie prorektorów znalazło się dwoje przedstawicieli Collegium Medicum: prof. Jacek Kubica, dziekan wydziału lekarskiego (prorektor ds. nauki) oraz prof. Grażyna Odrowąż-Sypniewska z wydziału farmaceutycznego (prorektor ds. Collegium Medicum). Prof. Jacek Kubica, który jest sprzymierzeńcem prof. Andrzeja Tretyna w walce o integralność uczelni, wyraźnie podkreślał w swoim wystąpieniu, że trzeba dążyć do zacieśniania toruńsko-bydgoskiej więzi.

Mniej ostentacyjnie na ten temat wypowiadała się prof. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, co sprowokowało pytanie ze strony prof. Zbigniewa Naworskiego z Wydziału Prawa i Administracji.

- Chciałbym poznać pani konkretne stanowisko w tej sprawie? - dopytywał.

- Collegium Medicum może mieć stabilną pozycję jedynie w strukturach UMK. Trzeba iść razem pod rękę z silnymi w ramach przyznanej przez rektora autonomii - stwierdziła nowa prorektor ds. Collegium Medicum.

Na wyborach prorektorów nie kończy się wyborczy okres na UMK. Do końca marca można zgłaszać kandydatów na dziekanów. A w tym przypadku sytuacja może już nie być tak klarowna jak to było przy okazji wyborów najwyższych władz uczelni. Listę chętnych poznamy 4 kwietnia. O tym kto stanie na czele poszczególnych jednostek powinniśmy dowiedzieć się w ciągu kolejnych 16 dni. Ostatnim wyborczym akcentem będzie rywalizacja o stanowiska prodziekanów, których poznamy do 31 maja.

tb

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.