Wieża i pałacyk są w złym stanie

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Wieża i pałacyk są w złym stanie

Małgorzata Trzcionkowska

Najwyższa Izba Kontroli, w ramach akcji dotyczącej ochrony zabytków, przeprowadzonej w całej Polsce zbadała stan wieży starego ratusza w Rynku i pałacyku byłej biblioteki.

- Prawidłowo udzielano i rozliczano się z dotacji na opiekę nad zabytkami, w latach 2013-14 - czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK. - Jednak Urząd nie posiadał i nie posiada gminnego programu opieki nad zabytkami. Po wystąpieniu NIK magistrat zobowiązał się do opracowania takiego projektu.

NIK wytypował do kontroli wieżę ewangelicką przy pl. Królowej Jadwigi, pałacyk po byłej bibliotece przy ul. Jana Pawła II 7 oraz wieżę ratuszową. Po oględzinach jedynie stan wieży widokowej został oceniony dobrze. Gorzej było z pałacykiem i ratuszem. Jeśli chodzi o pierwszy zabytek, to wytknięto zawilgocenia i zniszczoną elewację. Zniszczone miejscami pokrycie dachu, pęknięcia i szczeliny w dachówkach. Renowacji lub wymiany wymaga cała stolarka okienna i drzwiowa. W pomieszczeniach były zacieki, grzyb i wilgoć. W równie złym stanie była wieża ratuszowa. O sprawę pytali radni podczas ostatniej sesji rady. - Podjęte zostały kroki mające na celu realizację zaleceń - stwierdził burmistrz Daniel Marchewka. - Prace będą wykonywane w miarę możliwości i środków, jakimi dysponujemy.

W wieży ratuszowej siedzibę ma Towarzystwo Przyjaciół Żagania. Jego członkowie mówią, że stan zabytku jest zły.
Małgorzata Trzcionkowska W wieży ratuszowej siedzibę ma Towarzystwo Przyjaciół Żagania. Jego członkowie mówią, że stan zabytku jest zły.
Małgorzata Trzcionkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.