Wielki Poczet Samorządowców Województwa Łódzkiego

Czytaj dalej
Marcin Kowalczyk

Wielki Poczet Samorządowców Województwa Łódzkiego

Marcin Kowalczyk

Czy może być lepsza okazja do wydania Wielkiego Pocztu Samorządowców Województwa Łódzkiego niż 30. rocznica przywrócenia samorządu terytorialnego w Polsce?

Tak, tak... To właśnie 30 lat temu, w 1990 roku utworzono samorządne gminy; odbyły się też pierwsze wybory do ich organów, a ludzie, którzy otrzymali wtedy mandat od wyborców, z wielkim entuzjazmem wzięli się do pracy na rzecz swoich małych ojczyzn.

Jako dziennikarz z wielką uwagą przyglądałem się tej swoistej rewolucji ustrojowej praktycznie od początku. Pamiętam trudne pierwsze miesiące i lata samorządów, kiedy wszystkiego uczono się na bieżąco, czasem na własnych błędach, których nie zawsze udawało się uniknąć.

Z podziwem wspominam entuzjazm samorządowców - bohaterów pierwszych lat transformacji, wielogodzinne maratony sesji rad miejskich i gminnych z ich udziałem, podczas których tworzyli, naprawiali i porządkowali prawo lokalne, pochylali się nad ludźmi dotkniętymi ekonomicznymi skutkami reformy ustrojowej, przejmowali placówki oświaty, służby zdrowia i kultury w swoich gminach. Słowem: gruntownie zmieniali otoczenie, w którym żyliśmy my, mieszkańcy miejscowości regionu łódzkiego oraz całej Polski.

Dziś, 30 lat od startu reformy, pogłębionej jeszcze przez wprowadzenie w 1999 roku trójstopniowej struktury podziału administracyjnego, widzimy, jak udana zmiana to była, jak bardzo samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie usprawniły działanie władzy w terenie. Z wielką korzyścią dla mieszkańców, oczywiście.

Efekty pracy samorządowców wszystkich kadencji od roku 1990 można dziś dostrzec na każdym kroku. Nasze miasta i wsie w znikomym stopniu przypominają te z końca lat 80. XX wieku, naznaczone wieloletnimi zaniedbaniami poprzedniej epoki. A wiele z nich wręcz rozkwita pod rządami sprawnych wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz współpracujących z nimi - w interesie mieszkańców - miejskich i gminnych radnych.

Obecnie nasze województwo, położone na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych w Polsce, jest znaczącym centrum przemysłu wydobywczego, elektromaszynowego i energetyki, odradzającego się włókiennictwa, przemysłu farmaceutycznego i rolno-spożywczego. Dynamicznie rozwija się branża transportowa i sektor AGD. Trudno też nie wspomnieć o walorach turystyczno-krajoznawczych i zdrowotnych naszego regionu, o geotermii, w którą inwestują kolejne samorządy.

Wielki Poczet Samorządowców Województwa Łódzkiego, który właśnie oddajemy w Państwa ręce, jest skromną próbą uhonorowania na ponad 300 stronicach tych wszystkich, którzy swą aktywnością przyczynili się do rozwoju swoich miast, gmin oraz powiatów, ale i całego regionu łódzkiego. Dziś wiemy już, że pracy im nie zabraknie. Choćby ostatnie miesiące walki z koronawirusem, niespotykanym dotychczas w takiej skali zagrożeniem, pokazały, że wyzwań na kolejne lata będzie co niemiara. Myślę jednak, że zwłaszcza samorządy, struktura bardzo aktywnie i sprawnie zarządzana, sprostają im z powodzeniem. Damy radę!

Marcin Kowalczyk

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.