Wielkanocne przepisy od pań z jastrzębskich Kół Gospodyń Wiejskich [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Wielkanocne przepisy od pań z jastrzębskich Kół Gospodyń Wiejskich [WIDEO]

Bartosz Wojsa

Pięć Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Kobiet na rzecz Propagowania Kultury Śląskiej z Jastrzębia-Zdroju przygotowało dla Was wielkanocne przepisy. Dania są pyszne, sprawdźcie!

Za nami 4. edycja imprezy pn. ,,Nasze kulinarne dziedzictwo”, która odbyła się niedawno w Jastrzębiu-Zdroju. Na spotkaniu nie zabrakło wszystkich pięciu Kół Gospodyń Wiejskich, a także Stowarzyszenia Kobiet na rzecz Propagowania Kultury Śląskiej i jastrzębskich szkół gastronomicznych. Na stołach królowały wielkanocne potrawy.

- Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć takich potraw jak mazurek, żurek z kiełbasą i jajkiem, sałatka śledziowa, baba wielkanocna, różnego rodzaju ciasta czy talerza wędlin - wylicza Wanda Kopiec z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Borynia-Skrzeczkowice”. To panie z tego koła były organizatorkami wielkiego kulinarnego spotkania. Ich koło istnieje już od 55 lat - zawsze na czasie i w sile.

Nieco dłużej, 56 lat, istnieje Stowarzyszenie Kobiet na rzecz Propagowania Kultury Śląskiej. Wcześniej, w 1960 roku, znane było jako Koło Gospodyń Wiejskich, ale w 2005 roku przekształciło się w stowarzyszenie. - Kołocz to podstawa. Z makiem, serem, budyniem, jabłkiem - co, kto lubi. Mamy też jajka i pasztety, to są rzeczy, których po prostu zabraknąć nie może - mówiła Danuta Kuś, która jest prezesem stowarzyszenia od 25 lat.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały, specjalnie dla Was, wielkanocne przepisy, które mogą zagościć na Waszym stole. I tak właśnie od ,,Moszczenicy” mamy ,,Śląskie hekele”, od ,,Stowarzyszenia Kobiet na rzecz Propagowania Kultury Śląskiej” mamy tort marchewkowy, natomiast ,,Ruptawa” przygotowała przepis na paschę bakaliową.

A to nie wszystko, bo poniżej znajdziecie również ,,Kołocz na poczekaniu” od KGW ,,Bzie”, a także ,,Mazurek gospodyni” od KGW ,,Borynia-Skrzeczkowice” i wreszcie przepis na sałatkę śledziową od KGW ,,Jastrzębie Górne”.

Trzeba przyznać, że wszystkie dania zapowiadają się obiecująco. Powodzenia w przygotowywaniu i smacznego!

Koło Gospodyń Wiejskich ,,Moszczenica”:
Koło Gospodyń Wiejskich ,,Moszczenica” istnieje od 55 lat. Na te wielkanocne święta przygotowali dla Was prosty przepis na pyszne danie. Nazywa się ono:,,Śląskie hekele”.

Składniki:
- 0,5 kg śledzi matiasów,
- 2 duże cebule,
- 4 ogórki konserwowe,
- 2 małe jabłka,
- 2 łyżki musztardy.

Sposób przygotowania:
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by nie moczyć śledzi. Jeśli chodzi zaś o ostatni składnik, tj. musztardę, to dwie łyżki nie są obowiązkowe ani ograniczające - można jej dodać wedle uznania, do smaku. Wszystkie składniki kroimy dokładnie w kostkę, a później umieszczamy w naczyniu. Następnie mieszamy całość i doprawiamy, również według uznania. Po wymieszaniu wszystkiego wystarczy wydzielić porcje i można jeść. Smacznego!

Koło Gospodyń Wiejskich ,,Ruptawa":
Koło Gospodyń Wiejskich ,,Ruptawa” istnieje od 53 lat. Panie mają dla Was przepis:,,Pascha bakaliowa”.

Składniki:
- 1 kg chudego twarogu,
- 20 dag masła,
- 5 żółtek,
- po 3 łyżki migdałów i rodzynek,
- po 5 dag daktyli i fig,
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej,
- kilka kropel zapachu cytrynowego,
- 1 i 1/4 szklanki cukru pudru,
- 1 opakowanie cukru waniliowego,
- szklanka śmietany,
- kandyzowane pomarańcze do dekoracji.

Sposób przygotowania:
Twaróg trzykrotnie przepuścić przez maszynkę, a na koniec przetrzeć przez sito. Posiekać figi i migdały. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym na puszystą białą masę. Ucierając, dodawać powoli śmietanę. Naczynie z tą masą ustaw nad parą i ubijaj, aż zgęstnieje. Zdejmij z ognia i wymieszaj z twarogiem, roztopionym masłem, zapachem i bakaliami. Wysoką wąską formę wyłóż gazą, napełnij masę twarogową, obciąż i na noc wstaw do lodówki. Rano wybij paschę jak babkę na półmisek i udekoruj pomarańczami.

,,Stowarzyszenie Kobiet na rzecz Propagowania Kultury Śląskiej”:
,,Stowarzyszenie Kobiet na rzecz Propagowania Kultury Śląskiej” powstało w Jastrzębiu w 1960 roku - wtedy jeszcze funkcjonowało jako Koło Gospodyń Wiejskich. Łącznie istnieje więc już od 56 lat. Na Wielkanoc mają dla Was przepis na:,,Tort marchewkowy”.

Składniki:
- 1 i 1/4 szklanki oleju,
- 2 szklanki tartej marchwi
- 2 szklanki cukru,
- 2 szklanki mąki pszennej,
- 4 jajka,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 2 łyżeczki sody,
- 1 i 1/4 szklanki mielonych orzechów,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 łyżeczka masła,
- szczypta soli.

Sposób przygotowania:
Jajka z olejem i cukrem należy miksować na pulchną masę, do tego dodawać powoli składniki dokładnie je mieszając. Później trzemy na tarce marchewkę (drobne oczka lub tarka) i dodajemy do gotowej masy. Wylewamy do dobrze natłuszczonej tortownicy, a potem pieczemy do godziny w 175 stopniach w piekarniku. Na koniec ozdabiamy wedle uznania.

Koło Gospodyń Wiejskich ,,Borynia-Skrzeczkowice”:
Koło Gospodyń Wiejskich ,,Borynia-Skrzeczkowice” istnieje od 55 lat. Ma dla Was coś pysznego:,,Mazurek gospodyni”.

Składniki na blachę 20x24 cm:
Ciasto:
- 1/3 kostki margaryny lub masła 80g, 1 szklanka mąki 170 g, 1/3 szklanki cukru 80 g, 1 jajko, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Ze wszystkich składników zagnieść ciasto, wykleić dno i boki formy. Podpiec przez około 10 minut.

Masa:
- 1/2 kostki masła lub margaryny 125 g, roztopić, 3/4 puszki maku 600 g, 1 szklanka cukru 250 g, 4 jajka, 4 jabłka - potrzeć i lekko odcisnąć sok, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, 2/3 szklanki kaszy manny, 1 szklanka migdałów lub orzechów - pokroić.

Sposób przygotowania:
Jajka ubić na sztywno z cukrem i dodawać po kolei mąkę z proszkiem do pieczenia, mak i migdały - wymieszać. Wlewamy schłodzoną margarynę i mieszamy. Wylewamy masę na podpieczony spód. Pieczemy przez 60 min. w 180 stopniach. Po wystudzeniu dekorujemy.

Koło Gospodyń Wiejskich ,,Jastrzębie Górne”:
Koło Gospodyń Wiejskich ,,Jastrzębie Górne” istnieje od 55 lat. Panie mają dla Was danie dla prawdziwych smakoszy, ale - jak podkreślają członkinie koła - tej potrawy nie może w Wielkanoc zabraknąć. Będzie to:,,Sałatka śledziowa”.

Składniki:
- 3 śledzie matiasy,
- 1 cebula,
- 2 ziemniaki,
- 2 marchewki,
- 2 jajka,
- 2 ogórki konserwowe,
- 10 dag żółtego sera,
- majonez i śmietana 18 proc.

Sposób przygotowania:
Ziemniaki, marchewki i jajka należy najpierw ugotować. Z kolei śledzi nie moczymy, jedynie kroimy w kostkę. Później, gdy wykonamy już powyższe zadania, wszystkie składniki kroimy dokładnie w kostkę, a następnie układamy warstwami i przelewamy majonezem wymieszanym ze śmietaną. Na wierzchnią warstwę ścieramy na tarce żółty ser. Pod koniec zwyczajnie ozdabiamy według własnego uznania.

Koło Gospodyń Wiejskich ,,Bzie”:
Koło Gospodyń Wiejskich ,,Bzie” istnieje od 56 lat. Panie mają dla Was coś, co lubi chyba każdy. Ten cudny przepis dokładnie nazywa się:,,Kołocz na poczekaniu”.

Składniki:
Ciasto:
- 2 szklanki mąki,
- 3/4 szklanki cukru,
- 3 jajka,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia.

Kruszonka:
- 7 łyżeczek stopionego masła,
- 7 łyżeczek mąki,
7 płaskich łyżeczek cukru,
- 1 łyżka kokosu.

Sposób przygotowania:
Najpierw zaczynamy od ciasta. Należy wszystko razem połączyć, a następnie wyrobić ciasto. Później wykładamy je na małą blaszkę. Na całość nakładamy pokrojone lub tarte jabłka. W przypadku kruszonki składniki należy standardowo wymieszać, a następnie posypać przygotowane już ciasto z jabłkami. Wszystko wkładamy na koniec do piekarnika i pieczemy w temperaturze 180 stopni od 30 do 40 minut.

Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.