Od wielu tygodni w każdy piątek prezentujemy bogactwo przyrody Łódzkiego, ale też problemy, jakie wiążą się z ochroną środowiska naturalnego w województwie. Dziś o turystycznych atrakcjach, związanych z naturą i kulturą naszego regionu.
Województwo łódzkie nie kojarzy się z masową turystyką i jest to być może jego najważniejszy atut w tej dziedzinie. Warto bowiem postawić na turystów wykwalifikowanych, o sprecyzowanych zainteresowaniach, którzy zachwycą się bogactwami naszej przyrody, nie niszcząc jej i nie zadeptując. Jeśli wybiorą Łódzkie, z pewnością się nie zawiodą, gdyż będą mieć do wyboru wiele różnych tras i szlaków, wiodących przez najbardziej atrakcyjne pod względem przyrodniczym i kulturowym miejsca i miejscowości. Poniżej przedstawiamy w skrócie nasze propozycje.
Szlaki o zasigu ponadwojewódzkim
Mało kto wie, że przez województwo łódzkie przebiegają aż cztery szlaki o zasięgu europejskim:
- Szlak Bursztynowy, który w Łódzkiem dzieli się na dwie części: nadwarciańską i nadbzurzańską. Pierwszy odcinek biegnie wzdłuż Warty od wsi Załęcze Małe, przez Przywóz i Krzeczów do Osjakowa. Tam przechodzi na prawą stronę doliny Warty i przez Konopnicę, Burzenin, Strońsko, Sieradz, Wartę wiedzie do Uniejowa. Szczególną atrakcją tego odcinka szlaku są jego walory przyrodnicze. Prowadzi on bowiem przez dwa parki krajobrazowe: Załęczański i Międzyrzecza Warty i Widawki oraz wzdłuż zbiornika Jeziorsko, znanego z bogactwa awifauny.
- Z kolei odcinek nadbzurzański biegnie pradoliną Bzury i Neru, przez Łęczycę wraz z dawnym grodziskiem i kolegiatą w Tumie oraz przez region łowicki, słynący z kultywowanej od wieków tradycji i sztuki ludowej. Szlak ten w regionie łódzkim kończy się w pobliżu Bolimowa, gdzie w czasie I wojny światowej zastosowano po raz pierwszy w historii gazy bojowe.
- Szlak Cysterski w okolicach Sulejowa. Najważniejszym obiektem łódzkiego odcinka tego europejskiego szlaku jest klasztor cystersów w Sulejowie, górujący nad malowniczą doliną Pilicy. W obrębie murów znajduje się późnoromański kościół pw. św. Tomasza i budynki klasztorne z najcenniejszym kapitularzem, w którym urządzono muzeum prezentujące historię opactwa. Podróż Szlakiem Cysterskim przez województwo łódzkie to również możliwość odwiedzenia Przedborza, Żarnowa, Bąkowej Góry i Majkowic.
- Szlak Romański, pokrywający się częściowo z Cysterskim, prowadzi przez miejscowości Inowłódz, Krzyworzeczka, Ruda, Strońsko, Sulejów, Tum i Żarnów. Szczególnie warte obejrzenia są tutaj kolegiata w Tumie pod Łęczycą, opactwo cysterskie w Sulejowie oraz kościół św. Idziego na wzgórzu w Inowłodzu, skąd rozpościera się przepiękny widok na dolinę Pilicy i okoliczne lasy.
- Szlak Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, biegnący przez Skierniewice, Lipce Reymontowskie, Rogów, Piotrków Trybunalski i Radomsko. Główną atrakcją szlaku są obiekty techniczne związane z koleją warszawsko-wiedeńską, która była pierwszą koleją wybudowaną z inicjatywy Polaków na terenie Królestwa Polskiego w latach 1845-1846. W Skierniewicach ogląda się dworzec oraz parowozownię, w Lipcach Reymontowskich domek dróżnika, w którym mieszkał Władysław Reymont, zaś w Rogowie można się przesiąść w sezonie na turystyczny pociąg wąskotorowej Rogowskiej Kolei i pojechać aż do Białej Rawskiej (54 km). Koniecznie trzeba też zatrzymać się w Piotrkowie Trybunalskim z cennym dworcem z 1864 r. i staromiejską zabudową, bogatą w zabytki.
Szlaki piesze
Przez województwo łódzkie prowadzi 21 znakowanych turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1014 km. Do szlaków pieszych o walorach wybitnie przyrodniczych należy zaliczyć m.in:
- Szlak Rezerwaty Przyrody Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Szlak ten łączy rezerwaty przyrody chroniące zbiorowiska leśne - Mokry Las, Dąbrowę w Niżankowicach oraz wapienny ostaniec jurajski z systemem jaskiń na Górze Zelce.
- Szlak Jury Wieluńskiej prowadzący najpiękniejszym krajobrazowo fragmentem doliny Warty: Działoszyńskim Przełomem i Załęczańskim Łukiem Warty
- Szlak Uroczysk i Rezerwatów w powiecie zduńskowo-lskim, biegnący przez zwarte kompleksy, gdzie można obcować z zachowanym w rezerwatach bogactwem przyrody. Można także odwiedzić klasycystyczny dwór w Wojsławicach z bogatymi zbiorami etnograficznymi.
- Szlak Rzeki Pilicy w rejonie środkowego , wyjątkowo malowniczego odcinka tej rzeki, płynącej przez trzy parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski. Warto zobaczyć widoki z okolic Diablej Góry!
- Szlak po Przedborskim Parku Krajobrazowym, prowadzący przez Pasmo Przedborsko-Małogoskie pokryte lasami, zaroślami i murawami graniczącymi z doliną Pilicy.
- Szlaki po Bolimowskim Parku Krajobrazowym, pozwalające na poznanie najatrakcyjniejszych miejsc Parku obejmującego Puszczę Bolimowską oraz Las Nieborowski i dolinę rzeki Rawki. Z pewnością warto zajrzeć do parku Arkadia i pałacu w Nieborowie
Szlaki rowerowe
Region łódzki to również atrakcyjne szlaki rowerowe. Długość oznakowanych szlaków rowerowych wynosi ponad 2 tysiące kilometrów, a większość z nich przebiega między najbardziej atrakcyjnymi miejscowościami województwa.
Do najbardziej atrakcyjnych szlaków rowerowych należą: Łódzka Magistrala Rowerowa, Szlak Wapiennych Wzgórz Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, Szlak Gorących Źródeł, Szlak po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, Nadwarciański Szlak Bursztynowy i szlak „W centrum Polski”.
Siedem parków
W celu trwałej ochrony najcenniejszych walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych regionu, na terenie województwa łódzkiego utworzono siedem parków krajobrazowych. Są to:
- Bolimowski Park Krajobrazowy
- Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
- Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich
- Przedborski Park Krajobrazowy
- Spalski Park Krajobrazowy
- Sulejowski Park Krajobrazowy
- Załęczański Park Krajobrazowy
Cztery z nich: Międzyrzecza Warty i Widawki, Wzniesień Łódzkich, Spalski oraz Sulejowski leżą w całości na terenie województwa łódzkiego. Pozostałe trzy parki mają charakter transgraniczny, gdyż leżą na granicy województw:
Bolimowski - łódzkiego i mazowieckiego,
Przedborski - łódzkiego i świętokrzyskiego,
Załęczański - łódzkiego, śląskiego i opolskiego.
WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI,
ul. Dubois 118, 93-465 Łódź
tel. 42 663 41 00,fax 42 663 41 01
[email protected]
"Bioróżnorodność województwa łódzkiego naszym wspólnym skarbem, który należy chronić. Projekt edukacyjny obejmujący faunę i florę naszego regionu”.
Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Koszt całkowity projektu 78.500 zł netto, kwota dotacji 68.000 zł netto.