Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anita Czupryn

Wciąż marzą o władzy samozwańczy królowie, regenci, przywódcy narodu

Członkowie organizacji monarchistycznych w Polsce przekonują, że idea monarchii wciąż jest żywa przede wszystkim jako nośnik wartości Fot. archiwum prywatne Członkowie organizacji monarchistycznych w Polsce przekonują, że idea monarchii wciąż jest żywa przede wszystkim jako nośnik wartości
Anita Czupryn

Mają wielkie ambicje - jedni chcieliby usiąść na polskim tronie, inni trzymają to miejsce dla prawowitego władcy, jeszcze innym śni się przywództwo narodowe. Emeryt, specjalista od gospodarki odpadami, skromna bibliotekarka z pretensjami do genów Jana III Sobieskiego, fraszkopisarz, psycholog - oni wciąż czekają na powrót monarchii.

Ostatnim królem niepodległej Rzeczpospolitej Obojga Narodów był Stanisław August Poniatowski, panujący w latach 1764-1795. Doceniany za niezmordowany trud reformatorski oraz mecenat nad nauką i sztuką, co doprowadziło do jej rozkwitu u schyłku Rzeczypospolitej. Krytycy wytykają mu wybranie na króla jako kandydata rosyjskiego oraz przyłączenia się do konfederacji targowickiej, czego konsekwencją był III rozbiór Polski i jego abdykacja pod naciskiem carycy Katarzyny II w 1795 roku. Zmarł trzy lata później w Petersburgu

Głód lidera po stronie opozycji rośnie od miesięcy i coraz mocniej daje się we znaki przeciwnikom dobrej zmiany. Ludzie czekają na tego, który by „stanął na czele”, „chwycił za twarz”, „powiódł ku zwycięstwu”, a niechby choć tylko zaproponował jakąś skuteczną alternatywę dla rządów PiS. Ale kiedy jednym marzy się lider, to innym - i to od lat - powrót do monarchii, bo król, wiadomo, zna się na rządzeniu, gwarantuje wolność i porządek w narodzie. O ile jednak lider opozycji wciąż nie może się objawić, to tych, którzy od lat pretendują czy to do tronu w Polsce, czy też do narodowego przywództwa, wcale niemało.

Wśród rzekomych potomków królów, regentów, ludzi z piastowskimi korzeniami, jest też Przywódca Narodu Polskiego, Zbigniew Roliński, rocznik 1949, były budowniczy elektrowni, dziś skromny emeryt, który swego czasu sam się ogłosił przywódcą. - Polacy, jako naród zawsze sięgali i sięgają do pewnych symboli lub też sięgają głową za wysoko w poszukiwaniu wzoru, oblicza, nazwiska, człowieka. Ale ten człowiek czasem jest dla nich nieosiągalny. Jeśli nawet na początku go tolerują, chwalą, to potem nim poniewierają - mówi w rozmowie z „Polską” Roliński.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anita Czupryn

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.