Wakacje: All inclusive, czyli jak wypoczywać i nie przeszkadzać innym

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Wakacje: All inclusive, czyli jak wypoczywać i nie przeszkadzać innym

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Trwają wakacje. Polscy turyści wypoczywają w kraju i poza nim. Relaks nie powinien jednak zwalniać nikogo z przestrzegania dobrych manier. Tymczasem polscy turyści w oczach innych postrzegani są często jak intruzi. Mają na swoim koncie kilka grzechów. Jakich?

Z raportu Polskiej Izby Turystyki wynika, że w ubiegłym roku Polacy najchętniej podróżowali do Grecji, Bułgarii oraz Hiszpanii.

Dane sporządzone w okresie od maja do końca sierpnia (na podstawie Fly.pl, Travelplanet.pl oraz Wakacje.pl.) pokazują też, jakimi turystami jesteśmy.

Polski turysta - roszczeniowy, wymagający, a do tego... przesadza z alkoholem

A okazuje się, że jesteśmy roszczeniowi i wymagający, a pracowników hoteli oraz biur podróży traktujemy zwykle z góry. Tymczasem sami mamy za uszami parę grzechów. Jednym z nich jest już samo zachowanie w podróży.

Wakacje: All inclusive, czyli jak wypoczywać i nie przeszkadzać innym
123rf

Bo w samolocie wyłączają się nam pierwsze hamulce i chcąc poczuć wakacyjną przygodę, wlewamy w siebie zbyt duże ilości alkoholu. Czy i jak możemy zwrócić uwagę tym, którzy uprzykrzają nam podróż tak, by zrozumieli a nie odebrali uwagę jako zachętę do dalszej sprzeczki?

Wychodząc z bardzo konserwatywnego podejścia do dobrych manier - uwagi zwracać nie wypada, bo to nie my, jako osoby w bezpośrednim starciu, mamy ten - ujmijmy delikatnie - przywilej. Kto go zatem posiada? Obsługa pokładowa, czyli gospodarze miejsca - to do niej powinniśmy kierować nasze wątpliwości związane z dyskomfortem podróżowania

- wyjaśnia Adam Jarczyński, który jest pasjonatem protokołu dyplomatycznego, etykiety, dobrych manier.

- Patrząc jednak na wiele sytuacji z punktu widzenia osoby, która czuje, że musi coś powiedzieć (bo nie wytrzyma, jak tego nie zrobi i czasem słusznie), to zdecydowanie lepiej niech już to będzie miało formułę taktowną (nawet jak spotyka zachowanie nietaktowne), niż eskalującą, budującą grunt pod kłótnie, a ostatecznie pod zaostrzenie sytuacji, a nie jej ugaszenie - dodaje.

Jak skutecznie uspokoić turystę-awanturnika?

 • Polski parawaning 
 • Zachowania turysty, za które grozi mandat
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.