W świeckich szkołach urzędnicy planują otwieranie zerówek

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Maciej Ciemny

W świeckich szkołach urzędnicy planują otwieranie zerówek

Maciej Ciemny

Nie byłoby problemów z miejscami dla trzylatków w przedszkolach, gdyby sześciolatki poszły do szkoły. Ale wcale nie muszą.

Trwa właśnie proces rekrutacji dzieci, które od września 2016 roku mają rozpocząć w gminie Świecie edukację przedszkolną. Rodzice dokumenty mogą składać do końca miesiąca w Ośrodku Oświaty i Wychowania, którego siedziba znajduje się wewnątrz świeckiego magistratu.

- Według naszych wstępnych szacunków spodziewamy się od około 160 do 180 zgłoszeń od opiekunów 3-latków, którzy chcieliby skierować ich do przedszkoli - mówi Waldemar Fura, odpowiedzialny w gminie Świecie za oświatę. - Dokładne liczby będziemy mogli podać w drugiej połowie kwietnia.

Szczegółowe kryteria rodzice mogą znaleźć na stronie: ooiw.swiecie.net . Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 19 kwietnia. Pojawi się wtedy lista zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dzieci.

Rodzice w składanym podaniu zaznaczają tzw. przedszkole pierwszego wyboru, czyli to, na którym zależy im najbardziej. Jeżeli w kwietniu okaże się, że ich dziecko tam trafi, to do 12 maja muszą podpisać umowę z dyrektorem placówki.

Dla tych, którzy nie będą zadowoleni z wyników przygotowano procedurę odwoławczą, która będzie toczyć się od połowy maja do końca wakacji.

- Żeby uniknąć problemów z miejscami dla młodszych dzieci w przedszkolach, przygotowaliśmy dla 6-latków oddziały zerowe w szkołach podstawowych - mówi Fura. - Teraz w razie czego zwiększymy ich liczby.

Po jednym oddziale zerowym miałyby dostać SP nr 7, SP nr 8 i SP nr 5. W SP nr 1 taka klasa już działa, ale mogłaby powstać druga. Przez pięć godzin jest tam realizowany program, a przez trzy trwają zajęcia świetlicowe. - Takiej oferty jeszcze nie było. Osiem godzin opieki całkiem za darmo. Rodzice płacić będą jedynie za wyżywienie - zachęca Fura. - To doskonałe wyjście dla rodziców mniej zamożnych, ale decydują się na nie także ci, którzy mieszkają bliżej takiej podstawówki niż najbliższego przedszkola.

Urzędnik gwarantuje także, że 6-latkowie nie będą mieli kontaktu ze starszymi uczniami. - Zajęcia są cały czas prowadzone w klasach specjalnie przygotowanych dla młodszych dzieci.

Maciej Ciemny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.