W Łodzi będzie centrum serwisowe nowoczesnych śmigłowców, ale Merliny to nie Caracale

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Sławomir Sowa

W Łodzi będzie centrum serwisowe nowoczesnych śmigłowców, ale Merliny to nie Caracale

Sławomir Sowa

Szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że niebawem Polska zakupi cztery śmigłowce dla Marynarki Wojennej, a ich centrum serwisowe będzie w Łodzi. Czy zakup śmigłowców AW101 Merlin koncernu Leonardo zrekompensuje Łodzi utracone korzyści z produkcji Caracali? Nie bardzo.

W Łodzi będzie centrum serwisowe nowoczesnych śmigłowców dla Marynarki Wojennej – to oznacza zastrzyk nowych technologii i kompetencji dla Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Śmigłowiec AW-101 Merlin produkcji koncernu Leonardo, który ma fabrykę w Świdniku, to maszyna nowocześniejsza, większa i... droższa od Caracala. Nie bez znaczenia jest tu także skala zakupu. Im mniej się kupuje, tym wyższa cena jednostkowa.

Korzyści z serwisowania AW101 będą dla WZL nr 1 niewątpliwe, ale należy też zdać inne pytanie: czy to rekompensuje Łodzi anulowany zakup 50 śmigłowców Caracal? Nie bardzo. Kupujemy bowiem tylko cztery śmigłowce. Poza tym, w przypadku Caracali w Łodzi miała powstać linia montażu końcowego i serwis, podczas gdy w przypadku AW-101 mówimy tylko o centrum serwisowym. Ale może to początek lepszych wiadomości dla łódzkich zakładów. W toku jest przetarg na śmigłowce szturmowe. Niezależnie od jego wyniku, to Łódź będzie co najmniej ich centrum serwisowym.

Sławomir Sowa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.