W Łodzi będzie centrum serwisowe nowoczesnych śmigłowców, ale Merliny to nie Caracale

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Sławomir Sowa

W Łodzi będzie centrum serwisowe nowoczesnych śmigłowców, ale Merliny to nie Caracale

Sławomir Sowa

Szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że niebawem Polska zakupi cztery śmigłowce dla Marynarki Wojennej, a ich centrum serwisowe będzie w Łodzi. Czy zakup śmigłowców AW101 Merlin koncernu Leonardo zrekompensuje Łodzi utracone korzyści z produkcji Caracali? Nie bardzo.

W Łodzi będzie centrum serwisowe nowoczesnych śmigłowców dla Marynarki Wojennej – to oznacza zastrzyk nowych technologii i kompetencji dla Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Śmigłowiec AW-101 Merlin produkcji koncernu Leonardo, który ma fabrykę w Świdniku, to maszyna nowocześniejsza, większa i... droższa od Caracala. Nie bez znaczenia jest tu także skala zakupu. Im mniej się kupuje, tym wyższa cena jednostkowa.

Korzyści z serwisowania AW101 będą dla WZL nr 1 niewątpliwe, ale należy też zdać inne pytanie: czy to rekompensuje Łodzi anulowany zakup 50 śmigłowców Caracal? Nie bardzo. Kupujemy bowiem tylko cztery śmigłowce. Poza tym, w przypadku Caracali w Łodzi miała powstać linia montażu końcowego i serwis, podczas gdy w przypadku AW-101 mówimy tylko o centrum serwisowym. Ale może to początek lepszych wiadomości dla łódzkich zakładów. W toku jest przetarg na śmigłowce szturmowe. Niezależnie od jego wyniku, to Łódź będzie co najmniej ich centrum serwisowym.

Sławomir Sowa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.