W barwnym Radziwiłłów świecie, gdzie gloria z infamią się plecie...
Symbolem potęgi książąt Radziwiłłów były pamiętne złote gody lidera naszych rodaków w zaborze pruskim Ferdynanda i Pelagii z Sapiehów, które odbyły się w 1914 roku w Ołyce na Wołyniu. Jeśli zaś chodzi o innych przedstawicieli tego potężnego rodu arystokratycznego, to już nie zawsze bywało tak różowo, bowiem obok sławy i chwały kroczyło też zaprzaństwo.
Przykładem takich sprzeczności mogą być synowie wspomnianego ks. Ferdynanda. Otóż starszym bratem znakomitego i szanowanego polityka Janusza ks. Radziwiłła, lidera konserwatystów II RP i sojusznika marszałka Piłsudskiego, był rozrzutny i wiatrogłowy Michał ks. Radziwiłł, którego skandale i romanse przeszły do legendy. O barwnych dziejach linii berlińskiej tej rodziny możemy przeczytać w książce Witolda Banacha „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie.
Kim był Michał ks. Radziwiłł, którego skandale i romanse przeszły do legendy? Dlaczego był uważany za czarną plamę na honorze swego rodu? O tym przeczytasz w zamkniętej części artykułu
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień