W barwnym Radziwiłłów świecie, gdzie gloria z infamią się plecie...

Czytaj dalej
Fot. Fot. archiwum
Wiesław Pierzchała

W barwnym Radziwiłłów świecie, gdzie gloria z infamią się plecie...

Wiesław Pierzchała

Symbolem potęgi książąt Radziwiłłów były pamiętne złote gody lidera naszych rodaków w zaborze pruskim Ferdynanda i Pelagii z Sapiehów, które odbyły się w 1914 roku w Ołyce na Wołyniu. Jeśli zaś chodzi o innych przedstawicieli tego potężnego rodu arystokratycznego, to już nie zawsze bywało tak różowo, bowiem obok sławy i chwały kroczyło też zaprzaństwo.

Przykładem takich sprzeczności mogą być synowie wspomnianego ks. Ferdynanda. Otóż starszym bratem znakomitego i szanowanego polityka Janusza ks. Radziwiłła, lidera konserwatystów II RP i sojusznika marszałka Piłsudskiego, był rozrzutny i wiatrogłowy Michał ks. Radziwiłł, którego skandale i romanse przeszły do legendy. O barwnych dziejach linii berlińskiej tej rodziny możemy przeczytać w książce Witolda Banacha „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie.

Kim był Michał ks. Radziwiłł, którego skandale i romanse przeszły do legendy? Dlaczego był uważany za czarną plamę na honorze swego rodu? O tym przeczytasz w zamkniętej części artykułu 

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.