Urokliwa Spała, którą ukochali rosyjscy carowie i polscy prezydenci

Czytaj dalej
Fot. licencja creative commons
Anna Gronczewska

Urokliwa Spała, którą ukochali rosyjscy carowie i polscy prezydenci

Anna Gronczewska

W miniony weekend w Spale odbyły się kolejne dożynki prezydenckie. Ale miejsce to już wcześniej upodobali sobie królowie i carowie.

Spała to znana miejscowość wypoczynkowa położona koło Tomaszowa Mazowieckiego. Otoczona lasami, obfitująca w zwierzynę. Kiedyś te tereny nazywano Puszczą Pilicką. Na polowania lubił tu przyjeżdżać Kazimierz Wielki. W lasach w okolicach Spały polowali również królowie Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk.

Początki Spały sięgają XVI wieku. Wtedy to rozpoczęto eksploatację tamtejszych lasów. Drewno wykorzystywano jako opał. Robiono z niego węgiel drzewny, smołę. Dzisiejsza Spała znajdowała się terenie województwa łęczyckiego. W okolicach znajdowały się trzy osady młynarskie. W książce Marcina Gąsiora „Spała - dzieje jednego kurortu” możemy przeczytać, że jedna z nich należała do rodziny Spałów, którzy byli młynarzami. Z czasem otworzyli też folusz, czyli urządzenie do zagęszczania tkanin, a potem też tartak. Tej rodzinie Spała zawdzięcza swą nazwę.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.