Uniwersytet Łódzki drugi w Polsce - po Jagiellońskim. Po państwowych egzaminach na aplikacje prawnicze

Czytaj dalej
Maciej Kałach

Uniwersytet Łódzki drugi w Polsce - po Jagiellońskim. Po państwowych egzaminach na aplikacje prawnicze

Maciej Kałach

Uniwersytet Łódzki kształci najlepszych prawników w Polsce - zaraz po Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Drugą pozycję w kraju zapewnili temu kierunkowi z UŁ absolwenci, którzy ukończyli studia w 2017 r. oraz zdążyli przystąpić 30 września do państwowych egzaminów na aplikacje prawnicze.

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, które otwierają magistrom prawa drogę do kariery w wybranym zawodzie, organizuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Wszystkich zdających obowiązują te same zasady i jednakowy zakres materiału w testach. 30 września przystąpiło do nich w Polsce 7997 absolwentów 44 uczelni - 18 publicznych, 22 niepublicznych i 4 zagranicznych. Jak poinformował w tym tygodniu resort, egzaminy zaliczyło 4325 osób, czyli 54,1 proc. kandydatów.

Jednak resort stworzył swój ranking tylko na podstawie wyników 3438 absolwentów studiów z zeszłego roku. Pozostali ze zdających egzaminy we wrześniu 2017 r. zdobyli dyplom magistra prawa w latach wcześniejszych. Warto też zauważyć, że w skali kraju większość absolwentów 2017 wcale nie podeszła do ostatnich egzaminów (nie zrobiły tego 4617 osoby).

Na UŁ w 2017 r. prawo ukończyło 219 osób. Do egzaminów podeszło 147 z nich. Zaliczyło je 114 magistrów. Zdawalność na poziomie 77,55 proc. zapewniła tej grupie drugie miejsce w kraju. UŁ wyprzedził tylko Uniwersytet Jagielloński (85,97 proc.), zaś na trzecim miejscu znaleźli się prawnicy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (74,46 proc.)

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.