Ulicą Piotrkowską przejdzie „Przemarsz między podziałami”

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Anna Gronczewska

Ulicą Piotrkowską przejdzie „Przemarsz między podziałami”

Anna Gronczewska

Rozmowa z Eugeniuszem Lipertem, prezesem łódzkiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

21 września ma miejsce Międzynarodowy Dzień Pokoju...
To święto obchodzone na całym świecie i ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Uchwalono je 7 września 2001 roku. Rozpoczyna je Sekretarz Generalny ONZ. Uderza w Dzwon Pokoju znajdujący się w Nowym Jorku przed główną siedzibą tej organizacji. Dzwon został podarowany przez Japończyków w 1954 roku. To kopia dzwonu z Hiroszimy. Miasta zniszczonego wybuchem bomby atomowej.

A jak będziecie to święto obchodzić w Łodzi?

Obchodzimy je po raz trzeci. Patronat objęła prezydent miasta. Organizujemy je w formie „Przemarszu ponad podziałami”. Głównym celem jest zwrócenie uwagi łódzkiej społeczności na potrzebę utrzymania pokoju na świecie. A także wyrażenie sprzeciwu wobec konfliktów zbrojnych, nierówności, głodu, nieprzestrzegania Powszechnej Karty Praw Człowieka.

Jak będzie wyglądał przemarsz?

Zbierzemy się 21 września o godzinie 12.45 w Pasażu Schillera. Ruszamy o godzinie 13.00. Trasa będzie biegła ulicą Piotrkowską, od Pasażu Schillera do Placu Wolności. Przy pomniku naczelnika Tadeusza Kościuszki, Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odczyta fragmenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 roku. W poprzednich latach Powszechną Deklarację Praw Człowieka odczytał harcmistrz Krzysztof Jakubiec, a potem Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi .

Ile osób weźmie udział w „Przemarszu ponad podziałami”?
Liczymy, że weźmie w nim udział około 100 osób. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Kombatantów Misji ONZ w Łodzi, które ma 35 członków. Weteranów nie zrzeszonych jest około 150. A pomysłodawczynią marszu jest moja córka Matylda. Podczas marszu dominować będzie błękitny kolor. Będą wznoszone hasła dotyczące zachowania pokoju na świecie, zakończenia wojny domowej w Jemenie. Będziemy też wnosić hasła dotyczące solidarności z kobietami w Afganistanie. Afgańczykami którzy zostali ewakuowani do naszego kraju. W przemarszu wezmą udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, młodzież, studenci. Będzie też delegacja z Armenii, bo 21 września ten kraj obchodzi swoje święto narodowe.

Anna Gronczewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.