Tylko PSL i KORWiN na spotkaniu z PiS

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński / Polska Press
Maciej Deja

Tylko PSL i KORWiN na spotkaniu z PiS

Maciej Deja

Prezesi PiS i PSL, a także przedstawiciel partii KORWiN rozmawiali z marszałkiem Sejmu o zakończeniu kryzysu konstytucyjnego.

- Dzisiejsze rozmowy oceniam jako bardzo konstruktywne. Pokazały one, że można rozmawiać - mówił Jarosław Kaczyński po zwołanym przez marszałka Sejmu spotkaniu w celu „wygaszenia” sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Prezes PiS przekonywał, że widzi szansę na wypracowanie w porozumieniu z wszystkimi chętnymi podmiotami „przejściowej” ustawy o Trybunale. - Przedstawimy tymczasowe rozwiązanie tej sytuacji szybko, najlepiej w ciągu kilku tygodni. Będzie się ono opierało o projekt ustawy PiS, uwzględniające sugestie Komisji Weneckiej. Nie zamykamy się na uwagi pozostałych partii. Nie będzie natomiast zgody na wybieranie sędziów przez korporację prawniczą, jak chce prezes Rzepliński - podkreślał Kaczyński.

Prezes PiS deklaruje chęć kompromisu ws. trybunału

Zaproszenie wystosowane przez Marka Kuchcińskiego szefowie wszystkich partii politycznych, również pozaparlamentarnych, otrzymali w poniedziałek przed południem. Jednak w przeciwieństwie do spotkania z ostatniego dnia marca, na którym obecni byli wszyscy liderzy, wtorkowe rozmowy u marszałka odbyły się w wyjątkowo wąskim gronie. Poza gospodarzem Markiem Kuchcińskim obecni byli tylko prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Konrad Berkowicz, członek zarządu partii KORWiN.

- Trzeba odważnych, którzy pójdą na tę rozmowę i powiedzą „sprawdzam” - mówił lider ludowców przed spotkaniem, podkreślając, że PSL nie chce grać według scenariusza PiS. - Jeśli żaden przedstawiciel opozycji nie stawi się na zaproszenie marszałka, będą mieli argument, że nie chcemy dialogu - mówił Kosiniak-Kamysz. - To człowiek większej wiary niż ja - skomentował ironicznie decyzję prezesa ludowców Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO chwilę przed godziną 16, kiedy rozpoczęło się spotkanie u marszałka, ogłosił, że nie wybiera się na nie ani on, ani nikt z jego partii. – Nie chcemy uczestniczyć w kiepskim teatrze prezesa PiS. Ta propozycja spotkania była niepoważna, traktujemy ją jako odpowiedź na naszą z soboty - mówił szef PO, podtrzymując jednocześnie zaproszenie na środowe popołudnie.

Do udziału w rozmowach był chętny Paweł Kukiz, jednak pod warunkiem, że odbędą się one z udziałem mediów. - Marszałek Kuchciński obiecał, że wystosuje pisma do wszystkich zaproszonych liderów z pytaniem, czy zgadzają się na obecność kamer, ale tego nie zrobił. Poinformował nas za to we wtorek, że spotkanie jest zamknięte dla mediów - tłumaczył Stanisław Tyszka. Zaproszenie na wtorkowe rozmowy odrzuciły też .Nowoczesna, SLD i Razem.

Autor: Maciej Deja

Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.