Turyści pokochali festiwale światła

Czytaj dalej
Anna Gronczewska

Turyści pokochali festiwale światła

Anna Gronczewska

Dziś w Łodzi rozpoczyna się Light.Move.Festival. Pół miliona osób zobaczy iluminacjena 55 kamienicach, 38 instalacji świetlnych, wiele projekcji i animacji. Ale Łódź nie była pierwsza...

Łódzki festiwal światła - jedna z największych imprez plenerowych w Polsce, która potrafi do Łodzi w jeden weekend ściągnąć pół miliona gości, ma odpowiedniki w wielu miastach na świecie. Beata Konieczniak, kreator Light.Move.Festival przyznaje jednak, że najbardziej zainspirowały ją europejskie festiwale.

- Pomysł pojawił, gdy pełniłam w Łodzi funkcję miejskiego konserwatora zabytków. Chciałam uporządkować iluminację w mieście i stworzyć panoramę Łodzi nocą - mówi Konieczniak. - Zdałam sobie jednak sprawę, że na zrobienie iluminacji dla najważniejszych budynków, przestrzeni, ulic i pierzei trzeba bardzo dużo czasu i pieniędzy. Stwierdziłam więc, że można zrobić jeszcze coś innego, na przykład zorganizować wydarzenie, które podkreśli wyjątkowość miejsca, dzięki możliwościom, jakie niesie światło.

Wymyśliła więc łódzki festiwal światła, kierując się spostrzeżeniami z podróży po Europie. Bezpośrednim impulsem był jednak festiwal w Lyonie.

Festiwal światła w Lyonie, który był inspiracją dla Łodzi, potrafi przyciągnąć nawet 3 mln turystów z całego świata

- Lyon zrobił na mnie największe wrażenie. Widziałam to miasto w dzień, tak jak Łódź jest szare. Natomiast w nocy dzięki iluminacjom i projektom wielkoformatowym niesamowicie się zmienia - opowiada Konieczniak. - Na festiwal do Lyonu przyjeżdżają turyści z całego świata. Chciałabym, żeby Łódź mogła się promować dzięki festiwalowi światła, tak jak robi to Lyon.

Co roku w grudniu Lyon przyciąga od 2 do 3 milionów turystów, którzy przez cztery dni oglądają około 70 instalacji.

Festiwal organizowany jest od 1999 roku, ale jego korzenie sięgają roku 1853. To właśnie wtedy mieszkańcy Lyonu zorganizowali pierwszą akcję zapalania w domach i na ulicach świec, w podziękowaniu dla Matki Boskiej za uwolnienie miasta od zarazy 200 lat wcześniej.

Turyści pokochali festiwale światła
Janus Van Den Eijnden Podczas amsterdamskiego festiwalu organizowane są rejsy po kanałach

Amsterdam

Popularnością wśród turystów cieszy się także festiwal światła w Amsterdamie, na który przyjeżdża ponad 700 tysięcy turystów. Od 2009 roku festiwal organizowany jest co roku zimą i trwa aż półtora miesiąca. Atrakcje Międzynarodowego Amsterdamskiego Festiwalu Świateł można podziwiać, korzystając z dwóch tras. Jedna z nich - trasa „Akwarele” wiedzie amsterdamskimi kanałami, przez 75 minut płynie się w łódkach i podziwia pięknie oświetlony Amsterdam. Druga z tras, nazwana „Illuminade”, to spacer przez oświetlone miasto. Każdy z festiwali ma swój temat wiodący. Świetlne prace prezentują tu chętnie artyści z całego świata: Francji, Chile, Nowej Zelandii, Brazylii i Portugalii.

Turyści pokochali festiwale światła
Wikimedia CC Od 11 lat festiwal światła organizuje też Berlin

Berlin

Od 11 lat festiwal światła organizuje też Berlin. Odbywa się zwykle w październiku i trwa 9 dni. W tym roku rozpocznie się 6 października i potrwa do 15 października. Atrakcje festiwalu można oglądać, np. jeżdżąc po stolicy Niemiec specjalnym autobusem lub podczas lotu balonem. Jedną z atrakcji berlińskiego festiwalu jest koncert „Lumissimo”. Występom znanych artystów towarzyszą iluminacje i pokazy laserowe.

Turyści pokochali festiwale światła
Materiały promocyjne Praga Signal zaprasza na pokazy w październiku

Praga

Także w październiku (12-15) odbywa się Signal Festiwal w Pradze. W świetle iluminacji stolica Czech prezentuje się znakomicie. Nie brakuje mappingów na praskich zabytkach i instalacji świetlnych. Oświetlony zostaje między innymi Most Karola.

Eindhoven

Swój festiwal ma też holenderskie Eindhoven. Tegoroczna edycja Festiwal GLOW odbędzie się od 11 do 18 listopada. Zwykle swoje świetlne instalacje prezentuje blisko trzydziestu artystów z całego świata. Turyści mają do przejścia trasę liczącą sześć kilometrów. Tematem tegorocznego festiwalu jest „Źródło”. W ubiegłym roku podczas trwania Festiwal GLOW do Eindhoven przyjechało ponad 740 tysięcy osób.

Turyści pokochali festiwale światła
Wikimedia CC Festiwal w Eindhoven odwiedza co roku ponad 740 tysięcy ludzi

Gandawa

Od 2011 roku festiwal światła można też podziwiać w belgijskiej Gandawie. Oświetlona jest pięciokilometrowa trasa. Mappingi i iluminacje przygotowują znani na całym świecie artyści - Alberto Garutti czy Dirk Braeckman.

Jedną z największych atrakcji gandawskiego festiwalu jest iluminacja tworząca prawdziwą świetlną budowlę, która wygląda jak katedra. Jej twórcą jest włoska firma Luminaire de Cagna. To wielka instalacja, której wysokość sięga blisko 30 metrów. Tworzy ją ponad 55 tysięcy ledowych lamp.

Sydney

Od 2009 roku w trakcie każdej australijskiej zimy odbywa się także festiwal światła w Sydney. Najpopularniejsze instalacje znajdują się na Operze, Harbour Bridge i Darling Harbour. W całym mieście turyści mogą podziwiać kilkaset instalacji świetlnych, miasto przypomina w tym okresie największą galerię sztuki na świecie.

Turyści pokochali festiwale światła
Janus Van Den Eijnden

Elżbieta Pędziwiatr, znana łódzka przewodniczka po Łodzi, co roku odwiedza Light Move Festival i przyznaje, że łódzki festiwal nie musi mieć kompleksów, a turyści, którzy przyjeżdżają do miasta na tę imprezę, nigdy nie są zawiedzeni.

- Mamy się czym pochwalić- zapewnia Elżbieta Pędziwiatr. - Byłam kiedyś w belgijskim mieście Brugia. Zapowiadano szumnie, że odbędzie się w nim festiwal światła. Okazało się, że jedna prezentacja na tamtejszej kamienicy czyniła tę imprezę festiwalem światła. W porównaniu z tym łódzki Light Move Festival jest wielkim wydarzeniem. Taka impreza jest Łodzi bardzo potrzebna. Możemy być z niej dumni.

LIGHT.MOVE.FESTIVAL 2017

Najważniejsze wydarzenia festiwalu, który odbywa się w dniach: 29.09-01.10 2017, w godzinach 19.00-24.00.

PLAC WOLNOŚCI - KOŚCIÓŁ

Pełna detali, tętniąca tysiącem barw, obrazów i kolorów projekcja mappingowa zamieni fasadę w prawdziwe płótno malarskie.

PLAC WOLNOŚCI - MUZEUM

Bajkowy mapping architektoniczny o intrygującym tytule „Paradoks”, zabierający widzów w fascynującą i zaskakującą podróż pomiędzy surrealistycznymi światami.

CERKIEW ALEKSANDRA NEWSKIEGO

ZAWIŁOŚĆI

Zapierający dech w piersiach spektakl, łączący w sobie mapping 3D, dynamiczny pokaz świateł i laserów. Trójwymiarowe animacje, tworzone z 15 tys. kamieni, linii i ich zakrzywień pozwalają prawdziwie wtopić się w budynek.

ŁÓDZKI DOM KULTURY - DOM KULTU

Niemające jasnego początku ani końca surrealistyczne sceny oplotą modernistyczną architekturę.

PARK SIENKIEWICZA, PASAŻ RUBINSTEINA, FUNDACJA LUX PRO MONUMENTIS

Nieoczywiste, awangardowe projekcje przedstawiające pięć japońskich żywiołów: powietrze, ziemię, ogień, wodę i niebo.

PARK STAROMIEJSKI - DZIWNY OGRÓD

Wśród mieniącej się flory i metalicznych dźwięków surrealistycznej dżungli tajemniczy olbrzym wita pierwszego człowieka.

PARK STAROMIEJSKI - ZEGAR STRZEMIŃSKIEGO

Instalacja świetlna nawiązuje do alfabetu Władysława Strzemińskiego, zaś kolory podstawowe odnoszą się do neoplastycznej spuścizny.

UL. 6 SIERPNIA - ŚWIATŁA KOTARBIŃSKIEGO

Przestrzenna instalacja wykorzystująca efekt światła i cienia, z której promieniują myśli prof. Tadeusza Kotarbińskiego - pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego.

ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU W ŁÓDZI NA CZAS TRWANIA FESTIWALU

W piątek, sobotę i niedzielę od godz. 17 do godz. 1 zamknięte będą poniższe odcinki ulic:

- Nowomiejska od Podrzecznej do placu Wolności

- Północna i Ogrodowa od Franciszkańskiej do Zachodniej w stronę Manufaktury

- Ogrodowa i Północna od Zachodniej do Wschodniej w stronę Kilińskiego

- plac Wolności

- Legionów od Zachodniej do placu Wolności

- Pomorska od placu Wolności do Wschodniej

- Piotrkowska od placu Wolności do Mickiewicza

- Próchnika i Rewolucji 1905 r. od Zachodniej do Wschodniej

- Więckowskiego i Jaracza od Wschodniej do Zachodniej

- Zielona od Zachodniej do Wschodniej

- Zielona i Narutowicza od Zachodniej do Kilińskiego

- 6 Sierpnia i Traugutta od Kościuszki do Kilińskiego i Moniuszki

- Tuwima i Struga od Kilińskiego do Kościuszki

- Zamenhofa i Nawrot od Kościuszki do Sienkiewicza

- Roosevelta na wlocie z Piotrkowskiej

- Sienkiewicza od Narutowicza do Nawrot

- Kilińskiego od Narutowicza do Nawrot .

Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.