Turyści bardzo chętnie i coraz częściej odwiedzają Łódź

Czytaj dalej
Fot. archiwum Dziennika Łódzkiego
Anna Gronczewska

Turyści bardzo chętnie i coraz częściej odwiedzają Łódź

Anna Gronczewska

Rozmowa z Elżbietą Pędziwiatr, przewodniczką po Łodzi

Turyści wrócili do Łodzi?
Mamy ogromny boom turystyczny, choć trochę osłabnie wraz z zakończeniem roku szkolnego. Jednak miasto może pochwalić się nalotem turystów. Kiedyś zazdrościliśmy tego innym to tak teraz jest w Łodzi. Nie można dostać biletów do EC I, planetarium, bo wszystko jest zarezerwowane do końca roku. Doszło też ostatnio Orientarium. Ruch turystyczny w Łodzi jest na bardzo wysokim poziomie.

Co sprawiło, że mamy w mieście tak ożywiony ruch turystyczny?

Myślę, że zadziałały dwie sprawy. Pandemia sprawiła, że nie mogliśmy swobodnie podróżować. Teraz się to zmieniło i mamy efekt. Poza tym Łódź przekonała ludzi, że warto tu przyjechać. Miałam bardzo wiele wycieczek, których uczestnicy mówi, że pytano ich po co jadą do Łodzi. To byli nasi ambasadorzy. Tłumaczyli, że warto odwiedzić Łódź. Dzisiaj to odbieramy.

Łódź jest przygotowana na przyjęcie tak dużej liczby turystów?

Powinno być więcej hoteli dla przeciętnych turystów, gdzie ceny są umiarkowane, nie tych cztero – pięciogwiazdkowych,. Na razie najwięcej jest jednodniowych wycieczek.

Co w takim razie zwiedzają w ciągu dnia w Łodzi?
Całą jest troską łodzian, by wszystko zmieścić na Piotrkowską...Mamy tam nowe podwórka artystyczne. Choć Plac Wolności jest remontowany to tam pokazuje co jest do zwiedzenia. Nie ma grupy, która nie przejechałaby przez Księży Młyn czy nie weszłaby do Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Młodzież najchętniej ogląda tam Wirtualną Kotłownię i drewniane domy, które pokazują jak wyglądała Łódź 200 lat temu. Do tego dodajemy jeden z pałacyków. Jest to Muzeum Kinematografii, czyli pałac Scheiblera lub Muzeum Miasta Łodzi, pałac Izraela Poznańskiego.

Kto odwiedza Łódź?
Są to turyści z całej Polski. Z Kujaw, Wielkopolski, a także z Mazowieckiego, południowej Polski. Uważam, że Łódź jest czarnym koniem w turystyce. Wiele starszych ludzi zna Łódź, ale przyjeżdżali tu w sprawach zawodowych. Dziś nie mogą się nadziwić jak to nasze miasto dzisiaj wygląda.

Pozostało jeszcze 2% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.