Tragiczna noc na harcerskim obozie w Suszku

Czytaj dalej
Krzysztof Spychała

Tragiczna noc na harcerskim obozie w Suszku

Krzysztof Spychała

Był piątkowy późny wieczór, gdy nad obozowisko zorganizowane w Suszku (pow. chojnicki) przez łódzki oddział Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej nadciągnęła burza. Jej pomruki słychać było już wcześniej, ale z bardzo daleka.

140 harcerzy i harcerek z Łodzi i Aleksandrowa kładło się spać. Około godziny 23 lunęło i zerwał się wiatr, który w ciągu paru minut zmienił się w potworną wichurę niszczącą wszystko, co stanęło jej na drodze. Kilkudziesięcioletnie sosny, wśród których rozbite były namioty, pękały jak zapałki.

- Ogłosiliśmy alarm, zaczęliśmy ewakuować dzieci - mówi komendant obozu harcmistrz Robert Kowalski - Było ciemno, na namioty spadały gałęzie i połamane drzewa. Udało nam się wyprowadzić grupy dzieci do młodnika, gdzie są niskie drzewa.

Niestety, dwie harcerki, 12- i 13-letnia, poniosły śmierć, gdy na ich namiot zwaliła się sosna.

Jakimś cudem udało się o kataklizmie, który dotknął obóz, powiadomić policję w Chojnicach. Cudem, bo w całej okolicy wskutek burzy nie było zasięgu. W stronę Suszku natychmiast ruszyli strażacy z OSP, ale szybko okazało się, że wszystkie drogi dojazdowe i leśne dukty są kompletnie zablokowane połamanymi i powyrywanymi drzewami. Obozowisko zostało praktycznie odcięte od świata, a strażacy musieli piłami ciąć pnie i odciągać na bok kłody, by dotarł tam jakikolwiek samochód. Pierwsi ratownicy na miejsce kataklizmu przypłynęli łódkami przez jezioro Śpierewnik.

Dopiero nad ranem można było rozpocząć normalną akcję ewakuacyjną. Dzieci i ich opiekunów umieszczono w szkole w Nowej Cerkwi, gdzie dostali ciepły posiłek. Ze względu na warunki atmosferyczne długo nie było szans na przetransportowanie najciężej rannych przez śmigłowce. Do szpitali w Chojnicach, Kościerzynie i Człuchowie przewieziono trzydzieścioro harcerzy, stan sześciorga lekarze oceniali jako poważny.

Krzysztof Spychała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.