Tragiczna historia Romów z Litzmannstadt Ghetto

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Anna Gronczewska

Tragiczna historia Romów z Litzmannstadt Ghetto

Anna Gronczewska

Z dr Adamem Sitarkiem z Centrum Badań Żydowskich UŁ oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi rozmawia Anna Gronczewska.

Mija 76. rocznica likwidacji Obozu Cygańskiego w Litzmannstadt Ghetto. Co sprawiło, że Romowie trafili do getta w Łodzi?

Grupa pięciu tysięcy Romów trafiła do Litzmannstadt Ghetto z austriackiego Burgenlandu na skutek decyzji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, które jesienią 1941 roku podjęło decyzję o przesiedleniu do getta łódzkiego 25 tysięcy osób - Żydów z Rzeszy i Protektoratu oraz właśnie Romów z Burgenlandu.

Tragiczna historia Romów z Litzmannstadt Ghetto

Gdzie zamieszkali?

W siedzibie łódzkiego Gestapo przy ul. Anstadta, gdzie debatowano o rozlokowaniu przesiedleńców, najwięcej czasu poświęcono kwestii wyznaczenia miejsca dla pięciu tysięcy Romów. Pierwotnie planowano ulokować ich w getcie, jednak na skutek wyraźnego sprzeciwu kierownictwa niemieckiego Zarządu Getta oraz nadburmistrza miasta, obawiających się, że taka akcja może odbić się na produkcji w gettowych fabrykach, zadecydowano o utworzeniu ściśle odizolowanego obozu przy granicy getta przy ul. Brzezińskiej (obecnie Wojska Polskiego).

Warunki, w jakich przebywali, były bardzo ciężkie...

Osoby umieszczono w kilku kamienicach w kwartale ulic Wojska Polskiego, Głowackiego, Starosikawskiej i Obrońców Westerplatte. Brakowało tam niemal wszystkich niezbędnych urządzeń - kuchni, izby chorych, łaźni, latryn. W wielu oknach nie było szyb, w izbach brakowało najpotrzebniejszych sprzętów - przede wszystkim łóżek, stąd przesiedleńcy zmuszeni byli do spania na słomianych siennikach rozłożonych na podłodze. Nieogrzewane pomieszczenia, ogromne zatłoczenie i brak urządzeń stanitarnych były przyczyną wybuchu epidemii tyfusu i śmierci wielu osób.

Hitlerowcy traktowali Romów tak jak Żydów?

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.