Teresa Juźko

To instruktorzy są sercem naszego „Żaranina”

- Zależy mi na rozszerzeniu sekcji oraz  na tym aby wszystkie zajęcia odbywały się w jednym miejscu - mówi Łukasz Matyjasek. Fot. Lucyna Makowska - Zależy mi na rozszerzeniu sekcji oraz na tym aby wszystkie zajęcia odbywały się w jednym miejscu - mówi Łukasz Matyjasek.
Teresa Juźko

Łukasz Matyjasek to żarski radny oraz prezes Łużyckiego Stowarzyszeniu Artystyczno-Kulturalnym „Żaranin”. Być może i Menadżer Roku 2015...

Jaka była historia „Żaranina”? Podobno początki nie były łatwe i przyjemne...
„Żaranin” założony został 11 października 2011 roku, jako stowarzyszenie. Cel mieliśmy prosty - zaślepić dziurę w żarskiej kulturze i tak było do 2013, gdzie po likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury wystartowaliśmy w konkursie na realizację zadania dla powiatu. Wygraliśmy uzyskując 50 tys. zł dofinansowania. Tak, początki były bardzo trudne. Musieliśmy pozyskać zaufanie mieszkańców. Otworzyliśmy 13 sekcji i tak z miesiąca na miesiąc wszystko szło do przodu. Obecnie mamy 23 sekcje, zajęcia cieszą się ogromnym powodzeniem.

Pewnie trudno jest się do nich dostać...
Niestety tak. Zajęcia są atrakcyjne i na czasie. Staramy się działać nieszablonowo, bo właśnie takie podejście przyciąga obiorców.

Co było najważniejsze w rozwoju działalności? Zaangażowanie zainteresowanych, pozyskiwanie środków, a może coś zupełne innego?
Stowarzyszenie działa od projektu do projektu, czyli pozyskiwanie środków. Oczywiście wsparcie zainteresowanych daje dużo motywacji do kolejnych działań, ale najistotniejszą kwestią są instruktorzy, bo to oni są sercem całej instytucji. Czasem można mieć projekt, ale nie zrealizuje się go ze względu na braki instruktorskie. My skupiliśmy się na wykwalifikowanej kadrze.

Rodzice mieli duży wpływ na twoje pojęcie przedsiębiorczości i zaangażowanie w rozwój powiatu?
Tak. I to bardzo duże, ponieważ od dziecka jestem związany z biznesem. Rodzice zawsze mi powtarzali, że jeżeli coś robisz, zrób to do końca i dopiero podpisz swoim nazwiskiem, a jeżeli masz robić sztukę, to tego nie rób. Wydarzenia kulturalne traktujemy jako dokładkę do naszej działalności, urozmaicenie. Najważniejsze to kompromis, nie należy burzyć za sobą mostów. Jesteśmy tylko ludźmi, każdy może się pomylić a rozmowy muszą być kreatywne. Chciałbym wszystkim podziękować za zaufanie i uczestnictwo.

Rozmawiała: Teresa Juźko

Menadżer Roku 2015

Trwa nasz plebiscyt Menadżer Roku 2015. Kandydatów mamy w dwóch kategoriach: instytucja i biznes. Głosy oddajemy do 3 lutego, do godz. 9.59.
SMS-y wysyłamy pod numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT).
Oto nasi kandydaci:

Teresa Juźko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.