To będzie wyjątkowa Wielkanoc, nie tylko bez święcenia pokarmów w kościele

Czytaj dalej
Fot. Archidiecezjia Łódzka/archiwum Dziennika Łódzkiego
Anna Gronczewska

To będzie wyjątkowa Wielkanoc, nie tylko bez święcenia pokarmów w kościele

Anna Gronczewska

W czwartek zaczyna się Triduum Paschalne, zbliża się Wielkanoc. Będą to jednak inne święta niż te, które pamiętamy. Arcybiskup Grzegorz Ryś apeluje, by zostać w domu. A we mszach świętych uczestniczyć za pomocą Internetu, telewizji, radia.

Jak podkreśla ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej, dyspensa dotycząca obowiązkowego udziału w niedzielnej mszy świętej udzielona przez metropolitę łódzkiego obowiązuje do 12 kwietnia włącznie, a więc pierwszego dnia Wielkanocy.
- Arcybiskup Grzegorz Ryś prosi wszystkich, by pozostali w domach! - dodaje ks. Paweł Kłys.

Dalej obowiązuje przepis mówiący, że w mszach świętych nie może uczestniczyć więcej niż pięć osób. Już wiadomo, że w Wielki Czwartek nie odbędzie się w łódzkiej katedrze tradycyjna Msza Św. Krzyżma. Wielki Czwartek to dzień w którym Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i eucharystii. Zbierali się na niej wszyscy księża i zakonnicy z archidiecezji łódzkie. Biskup święcił na niej olej krzyżma i olej chorych. Olej krzyżma służy do namaszczania w trakcie sprawowania sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich. Olej chorych używany jest podczas posługi kapłana wśród chorych W czasie tej liturgii duchowni odnawiali zwykle przyrzeczenia kapłańskie, które składali w dniu swoich święceń.

- Msza Święta Krzyżma zostanie odprawiono w pierwszą sobotę po zakończeniu pandemii! - czytamy w zarządzeniu metropolity łódzkiego.

W łódzkiej katedrze, a także w innych kościołach archidiecezji łódzkiej będą sprawowane msze św. Triduum Paschalnego, czyli w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, ale przy udziale maksimum 5 wiernych! W Wielki Czwartek nie będzie jednak tzw. mandatum, czyli obmycia nóg. W Wielki Piątek podczas adoracji Krzyża Świętego nie będzie możliwości jego pocałowania.

- Ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś będzie odprawiał msze święte Triduum Paschalnego w łódzkiej bazylice archikatedralnej w towarzystwie swoich najbliższych współpracowników – mówi ks. Paweł Kłys. - Ale msze święte będą transmitowane przez łódzką telewizję.

Jednocześnie arcybiskup przypomina, że w dni Triduum Paschalnego udział w wieczornych celebracjach liturgicznych można zastąpić odmówieniem Liturgii Godzin: w Wielki Czwartek i Wielki Piątek – Nieszporów, w Wielką Sobotę – Godziny Czytań z Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

W Wielkanoc nie będzie tradycyjnych procesji rezurekcyjnych. A przede wszystkim zabraknie poświęcenia pokarmów.
- Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów! - piszą biskupi w komunikacie wydanym przez Prezydium Episkopatu Polski. - Zamiast tego proponujemy obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.

Biskupi podkreślają, by w w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie używać pokropień. Tymczasem w niektórych kościołach proponuje się święcenie pokarmów w...samochodach. Tak jest między innymi w parafii Szczawin pod Zgierzem. Proboszcz zaprasza w wyznaczonych godzinach do święcenia pokarmów na parafialnym parkingu. Poświęcenie pokarmów w samochodach planowała też parafia w Wolborzu, ale to odwołała.

Ks. Paweł Kłys jeszcze raz podkreśla, że nie można stosować żadnych pokropień wodą, a święcenia pokarmów powinno dokonać się w domu, przed wielkanocnym śniadaniem, nie w kościele, albo przed nim! A i ze śmigusem dyngusem trzeba poczekać do następnego roku...

Anna Gronczewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.