Tamara Czartoryska, córka Adama Karola, oskarża ojca o "niemoralne zachowanie" w sprawie sprzedaży słynnej kolekcji

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Łukasz Gazur

Tamara Czartoryska, córka Adama Karola, oskarża ojca o "niemoralne zachowanie" w sprawie sprzedaży słynnej kolekcji

Łukasz Gazur

Córka Adama Karola Czartoryskiego, Tamara, twierdzi, że jej ojciec od początku planował pieniądze ze sprzedaży kolekcji (w tym słynnej "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci) przelać na konto zagraniczne. Jej zdaniem wcale nie chciał, by - tak jak deklarował - służyły polskiej kulturze, lecz chciał je wydawać na swoje prywatne potrzeby

Jak już wcześniej informowaliśmy, Tamara Czartoryska, córka Adama Karola, postanowiła wytoczyć ojcu proces o ubezwłasnowolnienie. Chce odsunięcia go od fundacji Le Jour Viendra w Lichtensteinie, na konto której trafiły ok. 90. proc. z ok. 441 mln zł, jaką krakowska Fundacja Czartoryskich otrzymała od rządu polskiego za sprzedaż kolekcji arystokratycznego rodu (m.in. „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci).

Wtedy właśnie Maciej Radziwiłł, obecny prezes Fundacji Czartoryskich i jej likwidator (próbował bezskutecznie rozwiązać fundację, ale krakowski sąd rejestrowy nie przychylił się do tego wniosku uznając, że „nie uzyskał wystarczających dowodów, że organizacja nie ma pieniędzy na koncie), komentował na naszych łamach: – Nieprzyjemnie, że ten konflikt przenosi się też na pole działalności fundacyjnej. Sama Tamara, która wcześniej niezbyt się interesowała fundacją, zajęła się nią dopiero, gdy pojawiły się pieniądze - mówi Maciej Radziwiłł. - Poza tym powinna się zdecydować, czy jest niepoczytalny, bo jednocześnie chce, by różne dokumenty podpisywał. To ma Alzheimera czy nie?

Czytaj więcej:

 • Córka oskarża ojca
 • Niejasne przelewy

 

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.