Sztos, jesieniara, eluwina, dzban, XD, czy siema. Do tych popularnych słów w młodzieżowym slangu mogą wkrótce dojść kolejne... zza granicy

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Jacek Pająk

Sztos, jesieniara, eluwina, dzban, XD, czy siema. Do tych popularnych słów w młodzieżowym slangu mogą wkrótce dojść kolejne... zza granicy

Jacek Pająk

W plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 zwyciężyła... „Alternatywka”. Co oznacza? Otóż dziewczynę o odmiennych upodobaniach i zachowaniach, bo na przykład ubiera się w odmienny, ekstrawagancki sposób. Odpowiednikiem polskiego słowa „Alternatywka” jest angielskie „alternative girl”.

Drugie miejsce we wspomnianym plebiscycie zajęło słowo „jesieniara”. Określa ono osobę, która manifestuje swoje upodobania do jesieni. Bardzo lubi tę porę roku i pokazuje to na przykład poprzez swój strój, wygląd.

Z kolei na trzecim miejscu językowego podium pojawiła się „eluwina”. Dla tych - tak jak między innymi ja, czyli bardziej niekumatych we współczesnej polskiej nowomowie - tłumaczę, że eluwina to nowa forma przywitania. Powstała z przekształcenia słowa „elo”. Ma takie samo znaczenie, jak na przykład „siema”, czy „cześć”.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku zorganizowano po raz czwarty. Wcześniej wygrywały następujące słowa: 2016 rok - „sztos”, 2017 rok - „XD”, 2018 rok - „dzban”.

Ale słowniczek młodego pokolenia w Polsce rozwija się dynamicznie i pewnie będzie się tak działo w kolejnych latach.

Choćby za sprawą przybyszów zza granicy.

Otóż, według najnowszych szacunków, w łódzkich podstawówkach w ciagu roku podwoiła się liczba dzieci imigrantów (głównie zza naszej wschodniej granicy, ale też na przykład z Azji) oraz Polaków, którzy z emigracji wrócili po latach do ojczyzny.

Pociechy tych pierwszych muszą się nauczyć języka polskiego. A dzieci naszych rodaków? Często podobnie, bo przecież niektóre urodziły się i wychowały w innym „otoczeniu językowym”, czyli po prostu bawiły się w piaskownicy z dziećmi z całego świata.

Znam kilkulatki, które naturalnie mówią biegle w kilku językach i równie naturalnie patrzą na osoby o innym kolorze skóry. Od takiej „alternatywki” nie uciekniemy, nie tylko w naszych szkołach...

Jacek Pająk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.