Aleksandra Szymańska

Szpital w Gorzowie prowadzi kurs dla urody, ale tak naprawdę to terapia dla zbolałej duszy

Kurs trwa dwie godziny, zajęcia są z myślą o 10 uczestniczkach. Fot. Agnieszka Wiśniewska/WSW Gorzów Kurs trwa dwie godziny, zajęcia są z myślą o 10 uczestniczkach.
Aleksandra Szymańska

Panie nie tylko uczą się, jak o siebie dbać, ale też zwyczajnie mogą ze sobą pobyć, pogadać o tym, co każda przeżywa... To chyba największa wartość warsztatów w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie.

W lutym będzie już kolejna edycja tego niespotykanego kursu kosmetycznego. - Dla kobiet leczących się z powodu choroby nowotworowej - tłumaczy Agnieszka Wiśniewska, rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Z zawodowego obowiązku, ale nie tylko, przygląda się spotkaniom, które - z miesiąca na miesiąc - przyciągają coraz więcej pań.

Agnieszka Wiśniewska: - Fundacja Piękniejsze życie w szpitalach i centrach onkologicznych organizuje bezpłatne warsztaty z pielęgnacji i makijażu dla pacjentek. W ciągu dwóch godzin warsztatów zawodowi makijażyści i kosmetyczki zaprezentują 10 pacjentkom kilkuetapowy program pielęgnacji skóry i makijażu, który pomaga pokonać i ukryć widoczne efekty uboczne leczenia - informuje rzeczniczka szpitala.

Tak naprawdę program fundacji do Gorzowa sprowadziła Ewelina Czeleń, pielęgniarka oddziałowa na onkologii klinicznej (i wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego). Dla niej powód był oczywisty: jest z chorymi na co dzień i doskonale wie, ile dla nich znaczy dobre samopoczucie. A dobre samopoczucie to też ładny wygląd. Szczególnie kobietom (ale nie tylko) walczącym z rakiem trudno się oswoić ze zmianami, jaki powoduje choroba, np. z utratą włosów...

Tyle że podczas warsztatów panie nie tylko uczą się, jak o siebie zadbać, ale też zwyczajnie mogą ze sobą pobyć, wygadać się, podzielić doświadczeniami. Szpitalna psycholog Anna Chrzuszcz mówi, że takie spotkanie w gronie, które doświadcza tego samego, ma ogromną moc terapeutyczną. Agnieszka Wiśniewska za każdym to widzi - jak szybko topnieją lody (jeśli w ogóle są), a atmosfera robi się rodzinna.

Na szpitalne warsztaty kosmetyczne może przyjść każda pani, która ma taką potrzebę. Wcale nie musi być akurat pacjentką gorzowskiego szpitala. Może mieszkać w Gorzowie czy w regionie, a leczyć się np. w Szczecinie czy Poznaniu. W ogóle nie musi się aktualnie leczyć - warsztaty są także dla kobiet, które pokonały chorobę.

Spotkania zazwyczaj są raz w miesiącu, żeby wziąć udział, trzeba się zapisać. Wszystko jest oczywiście za darmo, tak jak za darmo doradzają, uczą i malują gorzowskie wizażystki i kosmetyczki. Na udział w akcji namówiła je Ewelina Czeleń z pomocą Marii Majdrowicz, koordynatorki z fundacji z Warszawy.

Program Piękny sposób na raka, który realizuje Fundacja Piękniejsze życie, narodził się w Stanach Zjednoczonych prawie 30 lat temu. Realizowany jest w 26 krajach na świecie. W Polsce zadebiutował w 2006 r. Mają go szpitale, centra onkologiczne w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i innych miastach. W Lubuskiem - Gorzów.

Najbliższe warsztaty w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim będą w czwartek 22 lutego: 15.30 w sali konferencyjnej (niski parter), liczba miejsc jest ograniczona, dlatego trzeba wcześniej zadzwonić i zapisać się w sekretariacie oddziału onkologii klinicznej (tel. 95 733 17 68).

Gorzowska onkologia prowadzi te spotkania we współpracy z fundacją, ale i wolontariuszami Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Gorzowie.

Aleksandra Szymańska

Czasem trzeba kogoś wkurzyć, czasem udaje się z kogoś wykrzesać coś dobrego - za to lubię moją pracę w Gazecie Lubuskiej.


Piszę, o tych, którzy robią coś niezwykłego. O tych, którzy potrzebują pomocy. O tych, którzy mają coś do powiedzenia. Kultura, sprawy społeczne, zdrowie - to "działki", które są mi najbliższe. W Gorzowie, ale nie tylko.


Wydawca print


To dziś moje główne zajęcie - w wybrane dni tygodnia przygotowuję wydania papierowej Gazety Lubuskiej, które - mam nadzieję - trafiają do Waszych rąk. W te dni liczy się tylko... deadline!


Gdy nie jestem wydawcą, sięgam po... pióro (no dobrze, laptop), wtedy najchętniej piszę:  • o ludziach


Karolina Sojka z Gorzowa po operacji zmniejszenia żołądka schudła prawie 70 kg!


Profesor Eugeniusz Murawski ma 90 lat i operuje. To najstarszy chirurg w Polsce!


Koronawirus w Lubuskiem: Jak właścicielki małych firm radzą sobie w czasie epidemii?  • o zdrowiu, a raczej ochronie zdrowia


Specjaliści ostrzegają: Koronawirus wcale nie jest mniej groźny dla dzieci, a objawy mogą zmylić lekarzy


Jeden dzień z życia poradni onkologicznej w Gorzowie


Szpital w Gorzowie prowadzi kurs dla urody, ale tak naprawdę to terapia dla zbolałej duszy  • bliska jest mi też kultura


Remont Teatru Osterwy w Gorzowie jak powrót do przeszłości. Co już odkryli konserwatorzy?


Niezwykła historia spektaklu „Trzy razy Piaf” Teatru Osterwy w Gorzowie


Artur Barciś: Trzeba wierzyć w marzenia i starać się je realizować


Tygodnik Naszemiasto.pl


Przez ładnych parę lat pracy w redakcji tygodnik Naszemiasto.pl, a i portal Gorzów Wielkopolski Naszemiasto.plbyły na czele mojej codziennej listy "rzeczy to zrobienia"


Miałam też zaszczyt i przyjemność  (plus stres, nerwy) przygotowywać strony regionalne Gazety Lubuskiej. Zawsze też jednak było pisanie...


Gdyby nie praca w redakcji, to...


... oto jest pytanie! Dziennikarstwo "wymyśliłam" dla siebie zaraz po studiach - ani trochę dziennikarskich. 


W dzieciństwie biegałam z magnetofonem i przeprowadzałam wywiady, chyba więc zawsze czułam bluesa. 


PS Nadal lubię przeprowadzać wywiady


Monika Jaruzelska: Ojciec ma na grobie napis "Żołnierz"


Monika Łangowicz - Klińska z Gorzowa, mama chorej Wiktorii: Tylko nie mówcie, że jestem silna, bo nie wiecie, co czuję


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.