Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Monika Chruścińska-Dragan

Szkoły w dawnych gimnazjach nie dla maluchów

Niedostosowane budynki pogimnazjalne najbardziej dają się we znaki najmłodszym uczniom Fot. Dariusz Bloch Niedostosowane budynki pogimnazjalne najbardziej dają się we znaki najmłodszym uczniom
Monika Chruścińska-Dragan

Rodzice: Nie ma przyborów i zabawek. Samorządy: Potrzebujemy jeszcze rok. Choć połowa września dawno za nami, reformowane szkoły daleko odbiegają od tego, jakimi chcieliby je widzieć rodzice. Najwięcej zarzutów mają w stosunku do szkół podstawowych powstałych w byłych gimnazjach. Brakuje w nich pomocy dydaktycznych, zabawek, nie wszędzie zakończyły się remonty sanitariatów. Są placówki, w których remonty toalet nawet jeszcze się nie zaczęły. Samorządy stawiają sprawę jasno: nie zdążyliśmy z wszystkim na czas. Co poniektórym zabrakło też pieniędzy.

Wieszaki w szatniach są za wysoko, remonty łazienek dopiero w trakcie, w salach brakuje pomocy dydaktycznych i zabawek, o placach zabaw przy budynkach już nie wspominając - punktują niedogodności w szkołach swoich pociech rodzice. Najmniej przygotowane na przyjęcie pierwszoklasistów okazały się podstawówki powstałe w obiektach dotychczasowych gimnazjów.

- Dzieci poza ławkami i krzesłami niewiele mają do dyspozycji. Brakuje pomocy szkolnych, zabawek, nie ma placów zabaw - ubolewa mama Zuzi, uczennicy jednej z gliwickich szkół.

W SP nr 4 w Orzeszu-Jaśkowicach w pow. mikołowskim rodzice ogłosili właśnie zbiórkę brakujących lektur. W SP nr 56 w Katowicach jedna z klas jest tak liczna, że uczniowie z lekcji na lekcje muszą nosić ze sobą... krzesła (bo sale nie zostały przygotowane na tyle osób). W gliwickiej „trzynastce” za świetlicę robi salka parafialna. Samorządy nie owijają w bawełnę, dostosowanie i wyposażenie wszystkich szkół do wdrażanej od września reformy edukacji zajmie im w najlepszym wypadku jeszcze rok.

Remonty w szkołach - przypomnijmy - były konieczne, bo do budynków wygaszanych gimnazjów we wrześniu przyszły uczyć się siedmiolatki, a w gmachach podstawówek zostali starsi uczniowie.

- Sale, owszem, zostały wyposażone w meble dla maluszków, są pomoce w świetlicach, ale łazienki remontu to chyba nie widziały - ocenia pani Anna, mama małej Julki, pierwszoklasistki jednej z pogimnazjalnych podstawówek. - Krany moim zdaniem są za wysoko, tak samo wieszaki na kurtki - wymienia.

Mama Zuzi z Gliwic doniosła nam z kolei, że w szkole córki brakuje pomocy dydaktycznych dla najmłodszych, nie ma też zabawek ani placu zabaw.

Są za to niemałe wydatki. Samorządów, rzecz jasna. Bo choć gminom z pomocą miało przyjść Ministerstwo Edukacji Narodowej, wypłacając pieniądze z rezerwy subwencji oświatowej, to resort nie wszystkie „rachunki” uwzględniał.

Ruda Śląska obliczyła, że na dostosowanie swoich szkół do nowych przepisów potrzebuje dwa miliony zł. Z ministerstwa otrzymała nieco ponad 400 tys.

- Dyrektorzy szkół doposażyli pomieszczenia dydaktyczne i świetlice m.in. w meble i pomoce. Przed nami jeszcze remonty sanitariatów, dalsze doposażanie świetlic i sal - wymienia Adam Nowak z rudzkiego magistratu. - Nie zdążyliśmy, nie stać nas też, żeby zrobić wszystko od razu - przyznaje.

Jak wylicza, samo dostosowanie czterech pogimnazjalnych podstawówek do potrzeb najmłodszych dzieci kosztować będzie tu 385 tys. zł.

Z tych samych powodów wymaganych remontów nie przeszła też część placówek w Częstochowie.

Dalej piszemy o:

 • kłopotach z remontami w innych szkołach,
 • problemach z ustawieniem planów lekcji,
 • opinii w tej sprawie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Chruścińska-Dragan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.