Szkoła Podstawowa z Kowala najlepsza w województwie

Czytaj dalej
Fot. Mikołaj Suchań
Andrzej [email protected]

Szkoła Podstawowa z Kowala najlepsza w województwie

Andrzej [email protected]

Szkoła Podstawowa w Kowalu od pięciu lat czterokrotnie zwyciężała, a raz zajęła drugie miejsce w realizacji programu edukacyjnego PZŁ.

- Badania przeprowadzone w wielu dużych miastach Polski pokazały, jak niewielka jest wiedza dzieci na temat zwierząt, które żyją nieopodal nas - mówi Grzegorz Wiśniewski, łowczy okręgowy z Włocławka. - Przygotowaliśmy program „Myśliwi - Dzieciom, Dzieci - Zwierzętom”, który jest realizowany od pięciu lat w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych z naszego województwa. Nikt wcześniej na terenie kraju nie podejmował edukacji w tej sferze, w tak dużym zakresie.

Skąd taki pomysł? Łowczy zauważa, że wiele dzieci buduje fałszywy obraz na temat zwierząt na podstawie reklam telewizyjnych, gdzie krowy są fioletowe, a kurczaki pochodzą z plastikowych tacek. Ponadto w naszym kraju dramatycznie spada pogłowie drobnej zwierzyny. Są to zmiany, których trend można jeszcze odwrócić.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat w programie uczestniczyło 121 szkół, które na bieżąco współpracowały z 87. kołami łowieckimi. W zajęciach uczestniczyło ok. 75 tys. dzieci i młodzieży.

W realizacji programu wspomagali członków PZŁ nie tylko dyrekcje szkół i nauczyciele, ale również zarząd i marszałek województwa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, samorządy. Do akcji włączyli się także prywatni sponsorzy i myśliwi.

- Bez takiego wsparcia przygotowanie i prowadzenie programu nie byłoby możliwe - dodaje łowczy. - Naszym celem była edukacja w sferze ekologii i ochrony środowiska. Nauczyciele robili to wspólnie z myśliwymi. Nie ograniczali się jedynie do przekazywania wiedzy na lekcjach w poszczególnych grupach wiekowych. Dzieci brały również udział w zajęciach praktycznych, a więc dokarmiały zwierzęta, przywracały zniszczone grunty lasowi i robiły nasadzenia.

W roku szkolnym 2014/2015 najlepszą w województwie była Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego z Kowala, drugie miejsce zajął Zespół Szkół z Baruchowa, a trzecie Szkoła Podstawowa w Czernikowie.

W ostatnich pięciu latach SP z Kowala czterokrotnie zdobywała pierwsze miejsce, a raz drugie. Od dziesięciu lat corocznie znajduje się w gronie laureatów w ogólnopolskim konkursie pn. „Ożywić pola” organizowanym przez czasopismo Łowiec Polski.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.