Szef już nie może w nieskończoność zatrudniać na czas określony

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Gola
Małgorzata Stempinska

Szef już nie może w nieskończoność zatrudniać na czas określony

Małgorzata Stempinska

Od wczoraj pracodawca może dawać umowy na czas określony nie dłużej niż na 33 miesiące. Wliczając w to okres próbny, limit ten wynosi 36 miesięcy.

Na te korzystne zmiany w Kodeksie pracy pracownicy czekali od lat. Skończy się bowiem zatrudnianie ich nawet przez pięć czy dziesięć lat na umowach o pracę na czas określony.

Wczoraj weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy z 25 czerwca 2015 roku. - Według nowych przepisów, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nie może przekroczyć 33 miesięcy, niezależnie od tego, czy jest to jedna umowa czy kilka kolejnych umów. Przy czym zawarcie czwartej umowy jest równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony - tłumaczy Anna Stellmacher, młodszy specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy.


Wideo: Anna Stellmacher o dyżurze i pytaniach

Z kolei Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Servi-ce SA, komentuje, że nowe przepisy zapobiegną nadużyciom, do jakich mogło dochodzić poprzez wprowadzanie dłuższych niż jednomiesięczna przerw pomiędzy poszczególnymi umowami. - Umożliwiało to zawieranie nieograniczonej liczby umów o pracę na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami. Nowe przepisy powinny ograniczyć nieuzasadnione i nadmierne wykorzystywanie umów na czas określony - mówi Krzysztof Inglot.

Umowa na okres próbny teraz nie wlicza się do limitu 33 miesięcy. Oznacza to, że w sumie okres zatrudnienia pracownika wraz z okresem próbnym może trwać 3 lata (3 miesiące umowy próbnej i 33 miesiące umowy na czas określony).

Co ważne, pracodawca może zawrzeć umowę o pracę na okres próbny tylko raz i tylko po to, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości wykonywania przez niego określonej pracy.

Wspomniana nowelizacja Kodeksu pracy zrównuje też okres wypowiedzeń umów na czas określony i na czas nieokreślony. W przypadku, gdy staż pracy w danym przedsiębiorstwie wynosi mniej niż sześć miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, gdy od pół roku do mniej niż trzech lat - miesiąc, a trzy miesiące, gdy staż wynosi co najmniej trzy lata.

Nowe przepisy ograniczyły też do trzech liczbę typów umów o pracę. Zatem obecnie pracodawca może podpisać z pracownikiem: umowę o pracę na okres próbny, umowę o pracę na czas określony i umowę o pracę na czas nieokreślony.

Zlikwidowane zostały umowy na czas wykonywania określonej pracy oraz zawierane na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. W obu przypadkach ich zamiennikami stały się umowy na czas określony.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.